Het verst van Haamstede af en het dichtst bij de zee stond de duinhoeve van Bakker. Dat kwam goed uit, want een eindje daar vandaan stonden een tweetal vuurbakens, de ene bak op een duin en de andere een stuk lager. In het winter halfjaar dienden deze vuren op gezette tijden te branden en dat was de taak van de bewoner(s) van de dichstbijgelegen duinhoeve, zulks op kosten van de stad Zierikzee. Hoe belangrijk dit lichtbaken ook moge zijn, voor ons is hier belangrij ker de man die het vuur in cle bakken opstookte, op z'n Aemsties gezeid: d'n bakker! Het veelvuldig voorkomen van de achternaam Bakker in kuststreken stijft de mening dat de herkomst van de naam Bakker in verband gebracht moet wor den met de voorloper van onze vuurtoren! Beroepsnamen Een bekende groep zijn de namen die met een beroep te maken hebben. Dit is in de hand gewerkt door het feit dat jongens geacht werden in de sporen hunner vaders te treden. Tegenwoordig hoeft men een timmerman niet meer onder de ambachtslieden te zoeken en een apotheker kon het tot minister van landbouw brengen. Gemakshalve worden beroepsnamen soms ingekort: Zo komt Dekker van riet- of strodekker en slager wil niet zeggen slachter, maar touwslager. Afgezien van landbouw en veeteelt, scheepvaart en visserij en aanverwante bedrijven hebben zout, meekrap en vlas tot de belangrijkste voortbrengselen van het eiland behoord. Dit heeft zijn weerslag gevonden in het namenbestand. Cornelis Stoffelse van den Berge, die droger in de meestoof in Oosterland was, heette ook Droger en sommige leden van de familie De Jonge uit Brouwershaven hebben de naam Stoofnaam zo nu en dan gedragen. Denken we verder aan de namen Van As(t) en Van der Reest, die ook verband houden met meestoofwerk en wellicht ook de ontwikkeling Poerstamper - Stamper - Stamperius. Terzijde: Is Rotte soms een humoristische benaming voor rotmeester bij het roten van vlas? Woonhuisnamen Een andere interessante groep achternamen vormen de namen, die ontleed zijn aan de behuizingen zoals een woonhuis, boerderij, kasteel en dergelijke. Een voorbeeld hiervan is het geslacht De(n) Haan. In Brouwershaven staat de grond- zeiler 'De Haan' en het was ook de naam van de dorpsherberg in Kerkwerve, in veel dorpen bleven zulke herbergen eeuwen lang bestaan en we kennen ook het huis 'De Haene' in Zierikzee. In 1622 werd in Zierikzee in het gezin Abraham Gelijns den Haan en Catharina Gillisdr. een jonge Gelijn te Zierikzee geboren. Deze is als jongeman voorgoed naar Amsterdam vertrokken, heeft er medicijnen gestudeerd, betitelde zich als Galenus Abrahamsz de Haan Med. Dr., trouwde daar met Sara Abrahamsd- Bierens en werd leraar bij de Vlaamse Doopsgezinde Gemeente. Na nog enkele huwelijken Den Haan-Bierens en omgekeerd, heeft de familie omstreeks 1820 de geslachtsnaam Bierens de Haan aangenomen. Toponiemen Achternamen die met een aardrijkskundige plaats te maken hebben, een stad, een dorp, een streek, een water worden toponiemen genoemd. Van Brouwershaven. Delfts bier werd per schip naar Brouwershaven vervoerd en vandaar over Zeeland verdeeld. 53

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 55