WEGGEGEVEN, GEVONDEN EN VERLOREN. Een bijzondere vondst in Ouwerkerk in 1816. door Betty Blikman-Ruiterkamp Tegenwoordig komt het incidenteel voor dat er een kind te vondeling wordt gelegd. Zoiets is groot nieuws. Er volgt publicatie in vele kranten en de roddel bladen storten zich als aasgieren op dit onderwerp. Vaak melden zich dan ook mensen aan, die het kind graag willen opvoeden. In de meeste gevallen wordt de moeder opgespoord of ze komt zelf alsnog op haar besluit terug. Dat er een tragedie achter zo'n verhaal zit, zal iedereen duidelijk zijn. Ook vroeger gebeurde het wel eens dat een moeder haar toevlucht nam tot het te vondeling leggen van haar pasgeboren baby. In de kranten werd daar niet over geschreven, maar gemeentelijke instanties vermeldden het wel in hun notulen en registers. Het vol gende verhaal over dit onderwerp speelt zich af in Ouwerkerk, ongeveer 183 jaar geleden. De omstandigheden Het was geen welvarende periode, zo vlak na de Bataafs-Franse overheersing. De negentiende eeuw was voor velen een tijd van grauwe ellende. Op bestuurlijk en administratief gebied was er veel veranderd. De prijzen voor landbouwgewassen warenlaag, net als de lonen en de gewone man had het niet breed. Wat het weer betreft; de maand december van 1816 was een heel zachte. Het vroor nauwelijks, maar het regende af en toe wel wat. In de zomer voordien had het ook al dikwijs geregend en er waren veel oogsten mislukt. De ligging van de inmiddels verdwenen hofstede van Paulus van Dongen en Maria van de Rhee. 57

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 59