Enkele dagen later had de toenmalige armmeester, Adriaan Giljam een oplossing gevonden. Nicolaas verhuisde naar het arbeidersechtpaar Cornelis Stoutjesdijk en Grietje Barendse. Ze woonden op het adres A6, een pand aan de Ring, naast de pastorie. Dit echtpaar was in 1814 getrouwd en had nog geen kinderen, want hun eerste nakomeling werd levenloos geboren. Ze beloofden de vondeling met liefde en zorg op te voeden. De kosten van zijn opvoeding waren voor rekening van het armbestuur. De pleegouders hebben Nicolaas net als bijna iedereen deed in die tijd laten dopen, zij het wat laat. Op 30 maart 1817 werd "bet vondeling kind betwelke is genaamd Nicolaas Jansé' gedoopt in de kerk van Ouwerkerk. Grietje Barendse hield het kind zelf ten doop en zij en haar man traden tegelijk op als getuigen. Nicolaas Janse werd tegelijk met een ander kind gedoopt, Cornelis Kuiper. Dit gebeurde door de toenmalige predikant van Ouwerkerk, ds. Jacobus Dagevos. In de maand mei in 1817 vertrok hij naar elders. Nicolaas groeide voorspoedig op in het gezin Stoutjesdijk. In 1818 kreeg hij een 'zusje'. Zijn leventje verliep de eerste drie jaren waarschijnlijk heel normaal. Het pand recht achter de breiende meisjes was het armenhuis van Ouwerkerk. Foto ongeveer 1910. (fotocollectie Oud Ouwerkerk in documenten). Weggegeven In 1819 vond er een grote gebeurtenis in het leven van ons hoofdpersoontje plaats. Zijn natuurlijke moeder zocht hem! Het was Lena van Kleef, geboren op 11 november 1793 in Halsteren, maar al lange tijd woonachtig in Zierikzee, die zich bij monde van haar echtgenoot meldde bij de schout van Ouwerkerk in november 1819- Daar was een heel verhaal aan vooraf gegaan. Lena's moeder, die ook Lena van Kleef heette, had al een kind op het moment dat ze met deur waarder Johannes de Looze trouwde. De familie woonde aan de toen nog niet gedempte Oude Haven. Het huidige adres is Havenpark 41 en maakt deel uit van wooncomplex 'De Mossele'. Binnen het gezin woonde ook nog een broer van de deurwaarder, die op de griffie werkte. Ook waren er twee inwonende dienstbo des aanwezig. In 1816 overkwam de dochter hetzelfde als haar moeder indertijd: ze raakte ongehuwd zwanger. Het kind kwam ter wereld op 5 december van dat jaar. 59

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 61