Kind gezocht Geruime tijd later kreeg Lena kennis aan een keurige man. Hij heette Johannis Jacob Corée, was geboren in Middelburg en weduwnaar van Elisabeth Paulusse. Met haar had hij geen kinderen gekregen. Corée was grossier in sterke dranken van beroep. Een gesetteld man met een goed inkomen. Wel wat ouder dan zij, ze scheelden 12 jaar, maar dat was blijkbaar niet belangrijk. Op 31 augustus 1818 begonnen ze aan een nieuwe levensfase als echtpaar. Jan Corée wilde heel graag kinderen. Met een jonge vrouw heb je daar grote kans op, zal hij gedacht hebben en Lena was toen ongeveer vijfentwintig jaar jong. Toch was er een jaar later nog geen nageslacht op komst. Waarschijnlijk heeft Lena haar man toen opgebiecht, dat ze enige jaren geled Gevonden Toen Corée dit verhaal hoorde, wist hij wat hem te doen stond: het kind opsporen en adopteren. Het lijkt er op dat hij spoorslags naar Ouwerkerk is ge gaan om te zoeken. Hij nam contact op met de schout aldaar, die na tuurlijk meteen be greep om welk kind het ging. Schout Ber- man wist eigenlijk niet goed hoe hij dit bijzon dere probleem aan moest pakken. Zoiets kwam nu eenmaal niet zo vaak voor. Hij raadde Jan Corée aan om zijn verzoek op papier te zetten en naar aanleiding van deze brief vroeg de schout advies aan de distriktscommisaris jhr. mr. Willem Adriaan de Jonge. Een distriktscommisaris was functionaris die tussen de lokale en provinciale besturen was geplaatst en die vaak werd geraad pleegd over diverse kwesties. De heer De Jonge wist echter ook niet meteen, wat hij met dit bijzondere geval moest aanvangen. Hij overlegde met de Commissaris der Koningin in Zeeland, en vroeg Jan Corée om op zijn bureau te komen om de zaak uit te leggen. In dit gesprek werd hem zekerheid verschaft, dat het ging om het kind van Lena van Kleef, dat "buiten echt geteeld" was. Na de wetboeken te hebben geraadpleegd, bleken er geengrote bezwaren te bestaan om het verzoek tot adoptie te honoreren. Bovendien bleek: "aangezien J. Corée eene goede broodwinning is hebbende en geen kinderen beeft, betvoor hem zeer goed mogelijk is om voor het bewuste kind te zorgen en daardoor den armen der gemeente ontheft van eene jaarlijkse last van zestig gulden en dus, ten besten van het kind, durft adviseren om dit kind onder dienende quitantie aan den gezegden J.Corée af te geven." Er moest wel aan de officiële richtlijnen worden voldaan, de erkenning van onechte kinderen moest geschieden bij een autenthieke akte. een kind had gebaard. Op ongeveer deze plaats in de Nieuwe Bogerdstraat stond het pand C 197, waarJan senior, Lena van Kleef en Jan junior hebben gewoond, (foto Paul Blikman). 61

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 63