Van 'den heer Officier van Justitie bij de Rechtbank van Eersten Aanleg' te Zierikzee was er een brief binnen gekomen bij cle gemeenteraad en het armbe stuur van Ouwerkerk, gedateerd 30 oktober 1819, dat hij kennis had genomen van het verzoek van Jan Corée en Lena van Kleef. Ook hij zou het mooi vinden als het armbestuur van zo een zware financiële verplichting zou worden onthe ven. Op 20 november 1819 vond een bijeenkomst plaats in het huis van Jan Corée en Lena van Kleef in de Nieuwe Bogerdstraat C 197. Notaris Maarten de Rijke stelde een akte van erkenning op. Daarin verklaarde Lena, dat zij "het kind hetwelk staat ingeschreven in de registers der acten van den Burgerlijken Stand der Gemeente Ouwerkerk en aldaar den naam heeft van Nicolaas Janse, te erken nen". Waarvan de comparante, volgens haar verklaring "op de vijfden December Achttien HonderdZestien, ten huize van hare ouders, op de Noordzijde der Oude Haven, wijk A nummer D?ie Honderdagt en Veertig, is bevallen". Gelijktijdig werd het voorstel gedaan om de voor- en achternaam van Nicolaas Janse te veranderen in die van zijn toekomstige vader: Jan Corée. Ook moest de aanstaande vader beloven dat hij de kosten van het armbestuur zou vergoeden! De akte werd ondertekend door de getuigen Martinus van den Ende, Josias Coumou, notaris De Rijke en de aanstaande ouders, allen bewoners van de Nieuwe Bogerdstraat. De hereniging Om dit doel te bereiken werd er een speciale bijeenkomst van de gemeenteraad gehouden op 22 november 1819, in aanwezigheid van de leden van het armbe stuur en de predikant, de heer Adrianus Schotsman, Jan Bevelander en Job van der Have. Jan Corée en Lena van Kleef waren ook gewaarschuwd. Alle stukken over de op handen zijnde adoptie werden voorgelezen. Onder andere de brief van de districtscommissaris, waarin een zinsnede voorkwam dat hij verbood om ooit onderzoek te doen naar de natuurlijke vader van het kind De aanstaande vader moest eerst de financiële zaken afhandelen. Hem werd gevraagd om bin nen te komen. De boekhouder had hem al verteld hoe hoog het bedrag zou zijn: zestig gulden per jaar. Ongeveer drie jaar lang, dat was honderdtachtig gulden samen. Hij betaalde contant en "er werd hem ene behoorlijke quitantie gegeven" Vervolgens vroeg Jan Corée, wanneer hij en zijn vrouw het kind uit handen van het armbestuur mocht ontvangen. Het antwoord was, dat de bode hem daarover zou informeren en Jan kon de vergadering (tijdelijk) verlaten. De overige aanwe zigen beraadslaagden en besloten het geduld van deze mensen niet langer op de proef te stellen en meteen tot de overdracht van het kind over te gaan. Ze von den echter wel dat zo'n belangrijke gebeurtenis op gepaste wijze moest plaatsvin den. Enig decorum was in dit geval op zijn plaats. Daar was de predikant de aan gewezen persoon voor. Van een man die met spreken cle kost verdient, kun je verwachten dat hij ook bij zo'n bijzonder plechtigheid de juiste woorden kan vin den. Teiwijl de ambtenaar van de burgerlijke stand zich bezig hield met het inschrijven van de akte van erkenning, werd besloten om zowel Jan Corée en Lena van Kleef, als Cornelis Stoutjesdijk, zijn vrouw Grietje Barendse en natuur lijk het kind zelf binnen te roepen voor de officiële plechtigheid. De bode riep alle betrokkenen binnen en de ceremonie ging van start. Eerst werd Lena door de schout officieel gevraagd of zij de moeder van het kind Nicolaas Janse was. Of zij zich wel bewust was van de verplichting, die thans op haar rustte en of zij van plan was dit kind volgens haar vermogens op te voeden en het met alle mogelijke moederlijke zorg te omringen. 62

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 64