En of zij de akte van erkenning wilde tekenen? Al deze vragen werden door haar met een eenvoudig „ja" beantwoord. Hierna kreeg dominee Schotsman het woord. Hij wees "in korte, dog zeer doelmatige bewoordingen" de kersverse ouders op hun verantwoordelijkheden en droeg het kind, dat tot dit moment zijn buurjongetje was geweest, in naam van het armbestuur aan hen over. Tegelijkertijd bedankte hij "de brave en in deze alle lof verdienende pleegouders hartelijk voor de aan dit kind betoonde liefde en goede verzorging, hun daarvoor de grootste beloning van Hem die de vreugde beloont, toewensendé'De gelukkige vader kreeg ook nog even het woord. Hij vertelde "doordrongen te zijn van dankbaarheid voor de goede zorgen van het plaatselijk armbestuur. Dat het een welberaden keus was om dit kind als zijn zoon aan te nemen en dat hij en zijn vrouw van plan waren het op te voeden als een eigen zoon, zodat hij als het eenmaal zo ver was, zich hierover zou kunnen verantwoorden voor God'. Het zou hem een genoegen zijn als alle aanwezigen nog lang getuige konden zijn van de vervulling van deze belofte. Lena zweeg, vrouwen hadden toen nog nauwelijks iets te vertellen. De akte van erkenning werd voorgelezen en gete kend en vanaf dat moment was de naam van het kind Jan Corée. Na enige tijd nam het gezelschap afscheid van elkaar. Het middelpunt van de gebeurtenis stal de show, door alle aanwezigen een zoen te geven. Hierna ging iedereen zijns weegs. Hoe zullen ze zich gevoeld hebben? Corée senior was vast heel gelukkig dat het hem gelukt was een zoon te krijgen. Zou Lena van Kleef blijdschap heb ben gevoeld? Of was ze misschien toch een beetje beschaamd om alles wat haar indertijd was overkomen en wat ze had gedaan? Jan (voorheen Nicolaas) was misschien wel wat in de war met die twee vreemde gezichten zo dichtbij. En Grietje en Comelis? Drie jaar voor een kind zorgen en het dan binnen korte tijd af moeten staan, zal toch zeker indruk op hen hebben gemaakt. Eén reactie is zeker: het armbestuur was blij dat het zo gelopen was, de financiën waren goed geregeld en ze hadden een onkostenpost minder! Verloren Tot nu toe is het een ver haal, dat een gelukkig einde vond op 22 november 1819. Ongetwijfeld heeft het kers verse ouderpaar goed voor hun kleine Jan gezorgd. Hem met liefde en zorg om ringd en alles gedaan wat nodig was. Hun geluk heeft Heden pvericed tot onze innigejen bit tere droefheid ons eenig Zoontje in den jeuj- digen ouderdom van Hechts bijna 5 jaren, ut de gevolgen der Mazelen; elk ojtder, welkt gevoel bezit, zal beat belcfTen wat wij vetke zen, en onze droefheid billijken. ZlERlKZF.E, J. CORÉE. 30 October ibsi. LENA van KLEEFF. bijna twee jaar geduurd. In Het bericht in de Zierikzeese Courant van 6 november 1821. oktober 1821 liep Jan een (Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee) infectie op, waaraan hij bezweek. De mazelen, een in die tijd gevreesde ziekte vanwege mogelijke com plicaties, kostte hem het leven. Hij is nog geen vijf jaar geworden. Onuitsprekelijk verdriet was het gevolg voor Jan en Lena. Ze zijn verder kinder loos door het leven gegaan. Het laatste bericht dat er over dit opmerkelijke kind te vinden is, is de advertentie, die zijn ouders in de Zierikzeesche Courant heb ben laten plaatsen. Kleine Jan Corée werd begraven in de Sint Lievensmonsterkerk, in de zogenaamde zuidachterkerk. 63

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 65