zich in Brouwershaven net zo heeft bewogen als Rembges in Kruiningen en Franse later in Zierikzee. Met name heeft Van der Bent zich beijverd voor het behoud en de restauratie (1883-1893) van de monumentale Nicolaaskerk in Brouwershaven. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Jasper als correspondent van de Middelburgsche Courant (1874-1886) een aantal artikelen over "Brouwershaven en zijne kerk" heeft geschreven. Dat dit op instigatie van Van der Bent geschiedde, ligt voor cle hand. Daarnaast schrijft hij naast het standaardwerk De Nederlandsche Deurwaarder nog minstens zeven andere boekjes. In de loop der tijd ontwikkelt Franse zich op Schouwen-Duiveland als dé deur waarder van publieke verkopingen. Regelmatig vinden wij zijn advertenties in de plaatselijke pers. Opmerkelijk is een advertentie van 9 april 1892 waarin hij zes verschillende verkopingen tegelijk aankondigt. Adverteren was goed voor zijn naamsbekendheid. Dus goed voor de klandizie en uit alles blijkt dat Franse een man was die goed met geld kon omgaan. Hij wist ook wat mooi was. Zo schenkt hij in 1886 aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen vier borden oud- Delfts aardewerk, alsmede een oude gildeplaat, een zogenaamde slaper of dor- mans van het voormalige goud- en zilversmedengilde te Middelburg. Ongetwij feld heeft Jasper eerst als deurwaarder en daarna als notaris op de door hemzelf gehouden verkopingen de hand op waardevolle kunstvoorwerpen weten te leg gen. Later - waarschijnlijk in 1894 wanneer hij lid is geworden van het genoot schap - schenkt hij aan de stedelijke museumcollectie van Vlissingen een 18de eeuwse terrine van aardewerk, gedecoreerd met diverse maritieme voorstellingen alsmede een scheepsportret en de naam van kapitein Gillis van der Os. Eerste huwelijk Na zich als deurwaarder in Zierikzee te hebben gevestigd, zal Jasper Franse aan trouwen zijn gaan denken. Hij was inmiddels de dertig gepasseerd en had er dus de leeftijd voor. Bruid werd de drie en twintigjarige Charlotte Louise Janssen uit Sint Anna ter Muiden. Het huwelijk werd op 21 mei 1870 binnen die gemeente gesloten. De bruid was de dochter van Hendrik Quirinus Janssen en Wilhelmina de Koek. Schoonvader Janssen was van 1839 tot 1846 Hervormd predikant in het piepkleine 's Heer Abts- en Sinoutskerke op Zuid-Beveland. Charlotte (roepnaam Lotje) was de eerste dochter die het huis uitging. Er waren nog drie dochters. Moeder en dochters logeerden regelmatig bij een broer van Hendrik in Kruiningen, te weten Dr. med. Willem Johannes Janssen, burgemees ter en huisarts. Lotje zal wel van tijd tot tijd bij oom Willem in Kruiningen hebben gelogeerd en zo Jasper hebben leren kennen. Het paar gaat wonen aan de Oude Haven A319, alwaar Franse zich van begin af aan gevestigd had. Zijn buurman was de boekhandelaar en - drukker August Marinus Eliza van Dishoeck. Vandaar dat zijn pennenvruchten door deze werden uitgegeven. Buurman August was overigens de vader van Cornelis Anthonij Jacobus en deze stichtte in 1898 te Amsterdam een eigen uitgeverij, die hij in 1903 naar Bussum verplaatste en daar naderhand vanuit zijn villa Zelandia leidde. Het jaar 1892 zal Franse niet licht vergeten. Op 4 januari sterft Charlotte "te half vier ure des nachts...na een kort doch allerhevigst lijden". Franse koopt een fami liegraf en zijn vrouw wordt op 6 januari 1892 ter aarde besteld. En dan gebeurt er iets wat op het eerste gezicht vreemd aandoet. 67

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 69