VAN EVANGELIST TOT BRANDSTICHTER Het drama van Arie Weltevreden, evangelist in Zierikzee door Huib Uil "Maandagavond omstreeks negen uur ontdektede heer Stoel dat er in het Evangelisatiegebouw van den heer Arie Weltevreden brand was uitgebroken. Hij wendde onmiddellijk pogingen aan om den brand te blusschen. Inmiddels was de deur der woning geforceerd, en bij het binnentreden zag men terstond, dat er hier een misdadige toeleg bestond om kerk en woning aan de vlammen prijs te geven". Zo begon het sensationele bericht in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het was het begin van het einde voor evangelist Weltevreden, die bekendheid zou krijgen als de grootste boef van Zierikzee uit het begin van de 20ste eeuw. Arie Weltevreden Op 2 april 1870 werd in Brielle Arie Weltevreden geboren. Zijn ouders, Benjamin Christiaan Weltevreden en Cornelia van Toledo, verhuisden twee jaar later naar Maassluis. Vader Weltevreden was schipper van de daar gestationeerde reddings boot en had later een winkel in scheepsbenodigdheden in de Ankerstraat. Arie ging werken in Den Helder. Hoewel van huis uit Hervormd, sloot hij zich aan bij de Gereformeerde Kerk in zijn woonplaats en deed daar belijdenis. Ondanks die keuze voelde hij zich sterk aangetrokken tot het Leger des Heils. Als heilssoldaat kwam hij in Amsterdam. Via omzwervingen in Almelo, Zwolle en Delfzijl keerde hij in 1897 terug naar Amsterdam om te gaan leren op de kweekschool van het Leger. Na een half jaar ging hij als kapitein van het Leger des Heils naar Zierikzee. Het Leger des Heils was onder de bezielende leiding van William Booth uitge groeid tot een internationale organisatie. Opererend naast de kerken probeerde het Leger vooral buiten- en randkerkelijken te bereiken om aan hen de bood schap van verlossing en genade te brengen. Bij hun activiteiten ontmoetten zij veel weerstand, die vooral een gevolg was van hun tot dan toe ongebruikelijke middelen zoals het zingen van geestelijke liederen op straat. Of deze weerstand een van de aanleidingen is geweest voor Arie Weltevreden om zich van het Leger des Heils te distantiëren, is niet duidelijk. In ieder geval vestigde hij zich niet als officier van het Leger in Zierikzee, maar begon een zelfstandige evangelisatie. Al eerder waren pogingen gedaan om een dergelijke evangelisatie van de grond te krijgen, maar die hadden weinig succes gehad. In oktober 1897 kreeg Weltevreden de beschikking over het pand op de hoek van de Lange Sint Janstraat en de Fonteine. Dit koetshuis werd verbouwd en ingericht als evangelisatiegebouw. Het kreeg de naam Stads Evangelisatie, met als zinspreuk: Wat de Liefde vermag. Op zondagen werden er samenkomsten gehouden en een zondagsschool voor kinderen. Tevens was het de bedoeling het pand te gebruiken als een Christelijk 'conversatie- en melkhuis', met Christelijke literatuur. Vanaf 13 november hield Arie Weltevreden hier samen komsten. Op 4 en 5 december werden de activiteiten min of meer officieel gestart met het optreden van enkele evangelisten van de Stadsevangelisatie Jeruël uit Rotterdam. Arie Weltevredens activiteiten werden door het Zierikzeese pu bliek met argusogen bekeken. De eerste avonden in december was het stampvol 75

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 77