de Stadsevangelisatie Jemël, die als een inspirerend voorbeeld diende. Aries plannen waren veelomvattend. Om zijn werk nog beter te kunnen voortzet ten, kocht hij in Brouwershaven het hotel Bouwman (vroeger de herberg de 'Maagd van Mechelen') aan de Haven Noordzijde en liet het pand verbouwen, zodat er evangelisatieactiviteiten op de verdieping konden plaatsvinden. Thans staat op die plaats het kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. In Zonnemaire stichtte Weltevreden eveneens een gebouw, met ernaast een huis (thans Tuinweg 4 of 4 en 6). De contacten met ds. Burger in Dreischor hadden als aanleiding de wens van Arie Weltevreden en zijn vrouw om lid te worden van de Nederlandse Hervormde Kerk. Voor Alida was dat geen probleem omdat zij nog geen belij dend lid was. Arie had echter belijdenis afgelegd bij de Gereformeerde Kerk in Den Helder. Nadat het moderamen van de Classis Zierikzee van de Hervormde Kerk een onderzoek had ingesteld, verstrekte dit een verklaring van geen bezwaar. Op 15 oktober 1899 volgde de openbare bevestiging van de afgelegde geloofsbelijdenis in de Hervormde kerk van Dreischor. Arie was toen officieel woonachtig in Bruinisse waar hij eveneens actief was met evangelisatiewerk. Hun keus voor de Hervormde Kerk illustreerde het verlangen om niet als een concur rent op te willen treden, maar naast de kerk werkzaam te willen zijn. Ds. Burger was sinds 1897 predikant in Dreischor, nadat deze gemeente bijna 12 jaar vacant was geweest. In tegenstelling tot zijn voorgangers, die vrijzinnig waren geweest, behoorde ds. Burger tot de rechtzinnige predikanten, met sympathie voor de evangelische arbeid. Het evangelisatiewerk van Arie Weltevreden richtte zich vooral op Hervormden. De geloofsbelijdenis van de Hervormde Kerk gold als richtlijn. De contacten met Hervormde predi kanten bleven echter beperkt. De meesten wilden zich niet inlaten met de activiteiten van Arie Weltevreden en de zijnen. Daarentegen werden de contacten met de Vrij Evange- lischen verstevigd. Weltevreden no digde de Vrij Evangelische gemeente uit. Zowel ds. Van Leussen als ou derling Straub gingen regelmatig in Zierikzee voor. Ook de Vrij Evange lische predikanten Mooij uit Wemel- dinge en Post uit Yerseke spraken af en toe in de evangelisatie van Weltevreden. Daarnaast gingen ook evangelisten van elders voor. Een opzienbarende spreker was de Zoe loe-kaffer Jozias, die samen met de zendeling Van Aken in 1901 in het evangelisatiegebouw, voorging. Jozias was onder de prediking van Van Aken tot bekering gekomen en door Van Aken gedoopt. Bij die gelegenheid hacl hij zijn naam ont- 77

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 79