ONSER LIEVER VROUWEN TAMERSFOERT en WESTENSCHOUWEN door H.J.E. van Beuningen Inleiding In 1995 verscheen onder de titel Het verdronken Westenschouwen een publicatie bij gelegenheid van een tentoonstelling in de "Burghse schoole' waarin aandacht werd besteed aan de geschiedenis van dit rond het jaar 1500 verdronken dorp.1 Al lang voor de tweede wereldoorlog, nadien in 1947 en later nog enkele keren, kwamen als gevolg van zeestromingen tijdens laagwater tussen de zandbanken de blootgespoelde resten van het verdronken dorp tevoorschijn. De zee neemt en geeft, laatstelijk nog in 1994 en 1995. In genoemde publicatie werd in een aantal artikelen ingegaan op de geschiede nis van Westenschouwen en op de vondsten die in het verleden en recent zijn gedaan. Bij vroegere onderzoeken werden alleen restanten van bewoning, wat scherven en een enkele munt gevonden; in 1994 en 1995 werd er echter ook intensief gezocht met de metaaldetector en dat leverde verrassende resultaten op. Er kwamen veel kleine metalen voorwerpen tevoorschijn zoals religieuze en pro fane insignes, gespen, knopen, munten, muntgewichtjes, rekenpenningen en veel niet te identificeren metaalafval. Tot 1995 werden niet minder dan 341 religieuze en profane insignes aangetroffen en kreeg schrijver dezes de gelegenheid daar een artikel aan te wijden. Enkele insignes werden in de brochure afgebeeld en daaronder bevond zich ook een bijna gaaf exemplaar van een insigne van Onze Lieve Vrouwe van Amersfoort. Met een afbeelding op de omslag kreeg dat insig ne een prominente plaats toegewezen. Dat daartoe aanleiding bestond, moge uit het navolgende blijken. De insignes van Westenschouwen Het is opvallend dat er tot nu toe geen andere plaatsen bekend zijn waar zo'n groot aantal insignes op een kleine oppervlakte van slechts enkele duizenden vierkante meters bijeen zijn gevonden. De totale blootgespoelde oppervlakte omvat een strook van maximaal 75 bij 400 meter maar de insignes werden vrij geconcentreerd bijeen gevonden. Daarbij frappeert niet alleen het grote aantal insignes, maar vooral ook de variatie in bekende maar ook nieuwe, en voor Nederland tot nu toe onbekende typen. In het tweede deel van Heilig en Profaan, het overzichtsboek van in de Nederlanden gevonden middeleeuwse insignes, dat eind 2000 zal verschijnen, zullen naar wij verwachten ongeveer 70 insignes, die na 1993 in Westenschouwen gevonden zijn, opgenomen worden. Dat betekent een belang rijke aanvulling van onze kennis en daarmee wordt de betekenis van Westenschouwen voor de verdere studie van laat- middeleeuwse insignes onder streept. Sedert 1995 is als resultaat van een oproep in de tijdschriften van beide Nederlandse metaaldetectorverenigingen nog een aantal vondsten uit Westenschouwen toegevoegd. Hoezeer ook getracht is een zo volledig mogelijk overzicht te verkrijgen, helaas moet worden geconstateerd dat lang niet alle metaalvondsten konden worden achterhaald, hoezeer ook de detectoramateurs die op Westenschouwen zochten, bereid waren mee te werken. 5

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 7