men, werd hij door de Zierikzeesche Nieuwsbode op de korrel genomen. Een uitvoerig ingezonden stuk van Weltevreden om zich te verweren, ont zenuwde de geruchten maar ten dele. De redactie maakte hem bespottelijk door het stuk letterlijk op te nemen, inclusief alle spel- en schrijffouten. In een anoniem gedicht werd de stads- zendeling opnieuw gehekeld: En Is uw preeken als uw schrijven, Dan zou ik bij één ambacht blijven: Bij dat van bioscoop-gérant, Dat gaat u werkelijk van de hand. Denk nooit aan menschen te bekee- ren, Zoolang ge zelf zoo veel moet leeren; Word liever dan een evenknie Van de ons bekende "Rooie Mie". Weltevreden deed zijn eigen zaak min der goed door via een reactie op een verkeerd opgevat stuk over drankmisbruik op Noord-Beveland te protesteren tegen een hem opgelegde boete van vijftien gulden omdat hij niet voldaan had aan de oproep om dienst te doen voor de Dienstdoende schutterij. Tevergeefs had Weltevreden om vrijstelling gevraagd op grond van het feit dat hij als evan gelist werkzaam was. De brand Het succes van Weltevreden was beperkt. De inkomsten schenen tegen te vallen. De groep volgelingen was beperkt in omvang. Het evangelisatiewerk stagneerde. Voor Arie Weltevreden, die voortdurend met vijandschap werd geconfronteerd, was het geen bevredigende gang van zaken. Weltevreden was benaderd om als zendeling naar Nieuw-Guinea te gaan, maar enthousiast voor dat idee was hij niet. De financiële problemen waren niet groot, maar wel moest er voldoende geld zijn voor de rente en aflossing van de hypotheek. Ongeveer de helft van de gebouwen was uit eigen middelen betaald, de andere helft was gedekt met behulp van de hypotheek. De inkomsten van de evangelisatie waren te gering. Daarom waren de voorstellingen elders in het land noodzaak. Weltevreden had het evangelisatiegebouw en de beide woonhuizen voor forse bedragen verze kerd: 7000 duizend gulden, inclusief de herbouw. Zijn roerende goederen waren voor 2910 gulden verzekerd en zijn cinematograaf en grafofoon voor 3500 gul den. Toen Aries vrouw met hun kinderen voor een aantal weken in Zwolle ver bleven bij de ouders van Alida, voltrokken zich dingen, die geheel Zierikzee in rep en roer brachten. Op zaterdagavond 17 augustus en de daarop volgende zon dag was Weltevreden, zoals gebruikelijk, in de bidstonden voorgegaan, 's De toegang tot het lokaal. (foto: J. D. C. Berrevoets, Zierikzee) (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland) 79

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 81