De Krepelstraat in 1905. Aan het eind van de straat, op de linkerhoek, het pandje van de Stads- Evangelisatie Jeruël II. Geheel links het Volkskoffiehuis, met op de stoep het beheerdersechtpaar A Kloote en C. Kloote-Kaan. (Collectie Gemeentearchiefief Schouwen-Duiveland). terrein, maar geheel Schouwen-Duiveland.Weltevredens ideeën over een Christelijk volkshuis werden door anderen overgenomen. Het was opnieuw de smid J.J. Matthijsse, die het initiatief nam om dit wederom van de grond te krij gen. Hij legde contacten en kocht voor eigen rekening een pand aan in de Krepelstraat, dichtbij het evangelisatiegebouw Jeruel II. In 1901 werd opgericht de Vereniging 'Volkskoffiehuis'. Voorzitter werd ds. Burger uit Dreischor, vice- voorzitter was ds. E.L. Nauta uit Noordgouwe, secretaresse jkvr. C.C. de Jonge van Ellemeet en eerste penningmeesteresse jkvr. J.E. Schuurbeque Boeije. Allen waren Hervormd. Matthijsse werd tweede penningmeester. Het doel van de nieu we vereniging was het misbruik en gebruik van sterke drank tegen te gaan. In het pand aan de Krepelstraat werd tegen geringe prijzen koffie, thee en alcohol vrije dranken aangeboden, terwijl men gezellig samen kon zijn. Op 9 mei 1901 werd het pand geopend. In 1918 startte de vereniging met een nieuw 'Volkskoffiehuis' aan de Schuithaven, dat 'Zerickse' werd genoemd. Nu er een nieuwe evangelisatie was opgericht, bleef het lokaal aan de Lange Nobelstraat ongebruikt staan. Alida Weltevreden-Nijveld probeerde het te verhuren. Inciden teel werd het pand gebruikt voor bijvoorbeeld de verkoop van mantels. Het lag voor de hand om het lokaal te verkopen, al of niet in combinatie met de woon huizen, maar daarvan wilde vermoedelijk Arie Weltevreden niet weten. Het gerucht dat het Leger des Heils de zaal wilde kopen, bleek niet juist te zijn. 88

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 90