Op vrije voeten In 1906 had Arie Weltevreden vier jaar gevangenisstraf opzitten. Hij werd voor waardelijk in vrijheid gesteld om naar Zierikzee te gaan. Om naar elders te mogen gaan, had Weltevreden toestemming nodig van de burgemeester van Zierikzee, die daarover contact moest houden met de procureur-generaal van het gerechtshof in Den Haag. Deze was er in geen geval voor dat Weltevreden toe stemming kreeg om als evangelist of met zijn bioscoop naar elders te reizen. In juni arriveerde Arie in Zierikzee. Weltevredens vader had zijn winkel in kruidenierswaren aangeboden zodra Arie in vrijheid zou zijn gesteld. Alida Weltevreden voelde er echter niets voor. Vanzelfsprekend had Aries terugkeer grote aandacht getrokken. Toen op zater dag 1 september in de Zierikzeesche Nieuwsbode het bericht te lezen was dat Weltevreden op zondagavond in zijn lokaal zou spreken over het onderwerp 'Waarom veroordeeld?' werd ieders nieuwsgierigheid gewekt. Alida zou die avond zingen, met pianobegeleiding. Die zondagavond zag het zwart van de mensen. Het lokaal zat stampvol. Zo'n driehonderd mensen moesten buiten blijven en zich met een staanplaats voor het gebouw tevreden stellen. Wat Arie ook vertelde die avond, het onderwerp bleef geheel onaangeroerd. Hij zal zijn voorwaardelijke invrijheidstelling niet in de weegschaal hebben willen stellen. Daarentegen had Weltevreden het over de zonde en dat hij zelf een groot zondaar was. Mede dankzij de aanwezigheid van zowel de gemeentepolitie als de rijksveldwacht werd de orde niet verstoord. J. J. Matthijsse was rijtuig-, hoef- en ploegsmid. De smid staat hier in het midden voor zijn smederij aan de Sint Anthoniesdam. (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland) 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1999 | | pagina 91