Woord vooraf Het jaar 2000 is in de ogen van velen een gedenkwaardig jaar. Hoe gedenkwaardig in werkelijkheid? Dat zal de toekomst uitwijzen. Voor de redactiecommissie van de 'Kroniek van het land van de zeemeermin' is het een gedenkwaardig jaar, omdat de Kroniek voor de 25ste keer verschijnt. Met veel genoegen constateert de commissie, dat andermaal auteurs bereid waren een bijdrage te leveren. Deze keer - en dat is ook gedenkwaardig - is de Kroniek geheel gevuld met biografieën, levensbeschrijvingen van mensen die ooit op Schouwen-Duiveiand geleefd en gewerkt hebben. Achtereenvolgens worden Witte van Haemstede, Pieter Cornelisz. Plockboy, Susanna Maria Lonque, Willem Cannenburg, Jan Hendrik van den Bosch Pieter Zeeman en Adriaan de Vin voor het voetlicht geplaatst. Maar niet alleen komen de beschreven personen aan de orde, ook wordt de lezer een blik gegund in de levenswijze en -omstandigheden in de periode waarin zij leefden. Bij een 'jubileum' als dit past een terugblik, waarbij overigens ogenblikkelijk gevaren opdoemen als een droge opsomming van feitelijkheden, een te ver uitweiden in details of - en wat erger is - het vergeten van in veler ogen memorabele zaken. Volstaan wordt dan ook met het nog eens benadrukken hoe gelukkig de gedachte was - nu 25 jaar geleden - om jaarlijks op een bijzondere wijze aandacht te schenken aan personen of gebeurtenissen die vanuit het verre tot in het recente verleden hun stempel hebben gedrukt op het wel en wee van de inwoners van Schouwen-Duiveiand. En dat vanuit de volgende doelstellingen: een bijdrage leveren aan de geschiedschrijving, het vergroten van de bekendheid met het verleden, het verschaffen van leesplezier. Door een goede onderlinge verstandhouding en een plezierige wijze van samenwerking slaagde de commissie erin om gedurende 25 jaar lang telkens een volwaardig jaarboek te presenteren. Commissieleden kwamen en gingen. De secretaris, Huib Uil, bleef. Gedurende cle afgelopen 25 jaar was hij met zijn enthousiasme en deskundigheid de grote stimulator van de commissie. F.C.G.E. Greijn, voorzitter van de redactiecommissie. 4

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 6