Import van ruivzout Toen het mogelijk werd om de bewerkelijke eerste stappen van de darinkdelverij (van het weggraven van de klei tot en met het zuiveren van de pekel) over te slaan, waren de meer gewiekste ondernemers er als de kippen bij om hun bedrijf te vereenvoudigen. Vanaf Franse kusten en nog verder weg werd vanaf ca. 1415 ruw zout aangevoerd.3 Dat was daar op de stranden gewonnen door bassins met zeewater door de zon te laten indampen. Dat werk was veel minder arbeidsin tensief dan het darinkdelven en door transport met scheepsladingen tegelijk, kon dit zout dus goedkoop in Zeeland aangeboden worden. Het was wel niet erg zui ver, maar de laatste stappen uit het oude zoutproces konden er gemakkelijk op toegepast worden om alsnog mooi schoon wit zout te krijgen. In de plaatsen waar men vast hield aan het darinkdelven kon men niet op tegen de economi sche voordelen van de raffinage van geïmporteerd ruw zout en men moest er ofwel omschakelen, of de algehele teloorgang van de nijverheid accepteren. Tegen 1480 was het met de grootschalige darinkdelverij gedaan. Misschien dat hier of daar nog iemand op die manier de kost verdiende, maar veel heeft dat niet meer voorgesteld. Het schilderij Darinkdelven' in het Stadhuismuseum van Zienkzee in 2001 (foto: Leen Koper). Het ontstaan van het schilderij 'Darinkdelven' Het schilderij werd vermoedelijk gemaakt ten behoeve van het werkbezoek waarmee keizer Karei V in 1540 de stad Zierikzee en het eiland Schouwen ver eerde. Het stadsbestuur heeft de heerser over grote delen van de toen bekende 22

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 24