wereld niet alleen ontvangen met in Zeeland gekweekte meloenen en vijgen,' maar waarschijnlijk ook met een goed verzorgde uiteenzetting over de economie en de noden van stad en eiland. Die uiteenzetting werd ondersteund met het schilderij 'Darinkdelven' en met de grote kaart van het eiland Schouwen die ook nog in het Stadhuismuseum te zien is. Op de tweede dag van het bezoek ging de keizer het eiland rond. De boeren en arbeiders waren door de stad opgeroepen om op die dag ijverig aan dijken en watergangen te werken, zodat Karei V een goede indruk zou krijgen hoeveel werk het was om hier te overleven. Ongetwijfeld heeft het stads- en eilandbestuur zo geprobeerd in 'Brussel' (ook toen al!) wat subsidies of belastingvoordelen los te weken. Wat heeft men dan met het schilderij 'Darinkdelven' voorgehad? Het laat een toen verouderde werkwijze zien. Nog sterker: het laat alleen dat gedeelte uit het zout- productieproces zien. dat toen verouderd was en niet meer gebruikelijk was. Het gedeelte van de zoutbereiding waaraan weinig of niets veranderd was en dat zich binnen de zoutketen afspeelde, krijgen we op het schilderij niet te zien. Misschien paste het schilderij in een klaagzang over het teloorgaan van een bezigheid die vele handen werk en vele monden voedsel gaf. Misschien paste het schilderij in een triomflied over de geheel gemoderniseerde zoutwinning die al dat vele vuile werk van de darinkdelverij overbodig maakte. We weten niet welke toon men aangeslagen heeft, liet schilderij is daarvoor te veel een schar nierpunt in de ontwikkeling. 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 25