Linksonder de eigenlijke prent staat 'C. Pronk del. naar het Origineel. 1745.'; rechts onder staat: 'J.C. Philipz fecit' Toen later in de achttiende eeuw Wagenaar een Vaderlandsche Historie voor algemeen gebruik schreef, liet hij deze prent daarin opnemen. Zijn boe ken beleefden vele her drukken en menigeen heeft zo de prent op school of elders onder ogen gekregen. Sindsdien is deze prent niet meer weg te denken als illustratie bij verhalen over de middeleeuwse zoutwinning in Zeeland en omliggende gewesten. De prent is in allerlei verzamelingen aanwezig en in volledige exemplaren van Wagenaars Vaderlandsche Historie. Er blijken echter nog meer kopieën van het schilderij te bestaan, naast dit origi neel. de tekening van Pronk (die verloren lijkt) en de gravure van Philipz. In het Maritiem Museum te Zierikzee hangt sinds 1987 een achttiende-eeuwse kopie die bovendien fletser van kleur is dan 'Darinkdelven'. Dit schilderij hing voordien in de Schutterszaal van het Stadhuismuseum. Het werd in 1973 in bruik leen ontvangen van het Burgerweeshuis, waar het tot dan gehangen heeft. 'Dit olieverfschilderij op doek meet 103 bij 253 centimeter, zodat de lengte/hoogte verhouding 2,46 bedraagt.6 De juiste datering en kopiist zijn onbekend, de reden van de datering in de achttiende eeuw kan niet expliciet gemaakt worden.7 In 1995 werd het schilderij gereinigd. Ook zijn toen oude retouches en inschilderin- gen verwijderd. Deze restauratie werd uitgevoerd door de restauratrice E. Becker- Guggi te Delft." In 1847 werd een steendrukprent, gemaakt door C.W. Mieling gebruikt door Van Oosterzee bij zijn artikel over het darinkdelven.' Deze prent, die getiteld is 'De Zeinering of het Darinkdelven, zoo als het oudtijd in Zeeland uitgeoefend werd.', is duidelijk afgeleid van de prent van Pronk Philipz. In de Thesaurierskamer van het Zierikzeese stad huis hing in 1902 kenne lijk een in aquarel uitge voerde kopie van het schilderij Darinkdelven dat toen in de Bodekamer hing.10 Volgens informatie van het Rijksbureau voor Kunst historische Documentatie betreft het een negentien- de-eeuwse gekleurde waterverftekening naar het Gravure Philipz1745 (coll. Gt Duiveland). itearchief Schouwen- Steendruk Mieling, 184/ (coll. Gemeentearchief Schouwen- Duiveland). 25

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 27