zestiende-eeuwse paneel. Dit werk zou volgens het Rijksbureau nog in het stad huis te Zierikzee zijn. maar het Stadhuismuseum kent dit exemplaar niet!" Vermoedelijk is deze aquarel identiek met de waterverftekening die zich nu in de Historisch-topografische atlas van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland be vindt.'- De verhoudingen op dit werk zijn nog al anders dan op 'Darinkdelven' en het water is bijzonder rustig. De tuigage van het zeilschip dat beladen wordt is hetzelfde als bij Pronk Philipz. De lengte, hoogte-verhouding is 2,03- Misschien is het eerder een aftekening van de gravure, dan van het paneel! Ook onbekend is wat bedoeld werd met de in 1971 vermelde versie in particulier bezit te Zierikzee. Het is helaas niet duidelijk waar dit schilderij zich thans bevindt en welke relatie het heeft tot de andere versies. Het paneel 'Darinkdelven' Zomer 2001 hing in de Burgemeesterskamer van het Zierikzeese Stadhuis museum een schilderij-op-paneel getiteld (op een naambordje dat op de lijst vast zit) 'Darinkdelven'. De schildering is op hout en meet 245 cm horizontaal bij 75 cm verticaal. De lengte, hoogte-verhouding is dus 3,27. In 1902 signaleerde PD. de Vos in de Bodekamer van het Zierikzeese stadhuis een 'lóde-eeuwsche schilderij op paneel, voorstellende het darinkdelven'." De 'Voorloopige lijst der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst' uit 1922 vermeldt dat 'het museum in het raadhuis' onder meer een schilderij op paneel, genaamd 'Darinkdelven', rijk was. De 'Voorloopige Lijst' dateerde het op de tweede helft van de zestiende eeuw en lijkt het dus voor het origineel aan te zien." In het overzicht van het schilderijenbezit van de gemeente Zierikzee door Schuurbeque Boeye uit 1950 wordt het 'schilderij van de zeiknering' samen met de twee geschilderde kaarten (Schouwen en Duiveland"'; een plattegrond van Zierikzee") een 'kostbaar bezit' genoemd. Aan het schilderij wordt door hem ver der geen aandacht besteed.18 Geuze noemt het uit het Gasthuis afkomstige en in 1982 in Zierikzee (waar?) aanwezige schilderij het origineel, zonder overigens argumenten aan te voeren. Hij voegt er een slordige weergave van de tekst op de prent van Pronk Philipz aan toe. Met name voegt hij er aan toe dat zoutketen simpele gebouwtjes waren." Volgens Postma is het schilderij dat in 1969 in de Burgemeesterskamer van het stadhuis hing een kopie van een zestiende-eeuws schilderij.20 Het paneel werd in kleur afgebeeld in het gedenkboek 'Het zout der Aarde' dat prof. Forbes samenstelde ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie.2' Het is niet duidelijk wat cle eigendomsgeschiedenis van het paneel is. Volgens P D. de Vos was het zestiende-eeuwse schilderij dat in 1902 in de Bodekamer van het Zierikzeese stadhuis hing een geschenk van wethouder mr. C.J. Fokker uit 1868.22 Volgens Postma was de kopie van het zestiende-eeuwse schilderij die in 1969 in de Burgemeesterskamer van het stadhuis hing in 1868 door mr. C.J. Fokker aan de stad geschonken. Het Stadhuismuseum beschikt helaas niet over informatie betreffende de herkomst van het paneel.2'1 De vraag blijft dus open of en hoe C.J. Fokker dit schilderij verwierf. Daarmee blijft ook de vraag onbeant woord of het paneel inderdaad misschien het Gasthuis-exemplaar is dat in 1745 door Pronk nagetekend werd. Als datering wordt zonder argumentatie meestal opgegeven: midden of tweede helft van de zestiende eeuw. Op grond van de afgebeelde topografie en de toe stand van gebouwen in de stad Zierikzee, kan het schilderij thans gedateerd wor- 26

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 28