1 Detail schilderij Darinkdelvenmet de volgende stappen: J. Verwijderen van de kleilaag, er wordt gewerkt op een plaag 2. Met een verticaal steekgereedschap ivordt de darink gestoken; 3. Op de plaat ligt een turfschuitje op het droge, ivaar de natte turf ingeladen wordt; Interpretatie van het weergegeven zoutwinningsproces Dit schilderij is in principe een belangrijke bron voor de kennis van het middel eeuwse zoutwinningsproces. De kleuren van het schilderij blijken erg belangrijk te zijn voor de interpretatie! Onduidelijk is echter in hoeverre details door de drievoudige restauratie vervormd geraakt zijn. Het schilderij beeldt 17 stappen van het proces van de zoute moernering uit. Het proces begint in het midden op de voorgrond en gaat in een ellips roncl, eerst naar links. 1. Verwijderen van de kleilaag (centrum, rechts). Er wordt gewerkt op een eilandje, een plaat die amper (10 cm?) boven het water uitsteekt. De rand van de plaat toont duidelijk de sporen van eerder spitwerk. Met een schep (lang smal blad, ongeveer 10 cm breed, 30 cm lang) worden platte lichtbruin gekleurde plakken klei verwijderd en slordig op hopen terzijde geworpen. Twee mannen. 2. Steken van de darink (centrum, links). Met een verticaal steekgereedschap (spade of greef?) wordt dat gestoken. De darink wordt als bijna zwart weergege ven, Een man steekt, een man tilt de blokken natte darink uit de kuil, een man draagt ze naar 3, de turfschuit. Er wordt ter plaatse geen turf gestapeld of gedroogd. Rondom de kuil liggen de in fase 1 weggestoken kleiplakken. Drie mannen. Er lijkt weinig systeem in de ligging van de kuilen onderling te zijn.36 3. Laden turfschuit (centrum, achter). Op de plaat waarop gewerkt wordt ligt een turfschuitje (maat: grote roeiboot, geen mast of zeilen, wel een roer) op het 28

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 30