Detail schilderij 'Da rinkdel venmet de volgende stappen: 5. Twee mannen pakken de turf met de hand om ze vanuit de schuit op de oever te gooien; 6 Kruien van de netjes gestapelde turf met een open kru iwagen; 7. Vrouwen bouwen met de blokken turf een ronde stapel, zodat de turf kan drogen; 8. Vrouw met mand en platvis; 9. Puntige turfhopen; 10. Branden van de turf 11. Een vrou w en een man vullen een zak met lichtbruine deels grijze as uit een nette ashoop; 12. De zakken met as worden in een schip geladen 13Schip voor vervoer van de as. droge. Daarin staat een man die de aangereikte turf netjes in het midden van de schuit opstapelt. Op de voorsteven is een zwaar stokanker zichtbaar.37 Eén man. 4. Varen met de turfschuit (niet afgebeeld). Blijkbaar moet er tot hoogwater gewacht worden eer de turfschuit kan varen. Schutten denkt bij de vorm van deze boot aan de roeiaken van de Biesbos. Daarin zat voorin één man te roeien met twee riemen. Daarachter was een roeibank waarop twee mannen roeiden, ieder met één riem. Op het schilderij zijn ze evenwel met zes man op de plaat bezig. Men roeide altijd met het getij mee. Dat tij was vaak zo snel, dat men niet eens probeerde er tegenin te zeilen, laat staan te roeien. Dat geeft een beperking voor de plaats waar gegraven werd: deze moest altijd zeewaarts liggen van de verdere verwerkingsplaats. Met het tij mee kon men ongeveer 10 kilometer per uur afleggen.38 5. Uitladen turfschuit (links, voorgrond). De schuit legt dan aan bij een duidelijk hoger gelegen plaats waar handelingen 6 tot en met 11 plaatsvinden. We zien twee mannen de turf met de hand pakken, blijkbaar om ze op de oever te gooi en, waar al een hoop turf ligt. Die hoop is niet zo netjes als de stapel in de boot, 29

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 31