Detail schilderij 'Darinkdelvenmet de volgende stappen: 14. Buiten de muren van de stad Zierikzee ligt een industriewijkje; 15. Lossen van de as, twee mannen met een zak op hun rug lopen naar de zoutketen; 16. De zoutketen; 17. Afvalhopen met geelbruin afval, de ze/lebergen of zelke's. havenkraan: een verticale paal waarover een balk scharniert. Deze constructie lijkt op die van de haal aan een Brabantse waterput. Aan iedere kraan hangt iets dat op een emmer lijkt. Tussen de zoutketen en verwijderd van de aanlegplaat sen staan ook dergelijke 'kranen'. Dillo vermoedt dat deze constructies dienden om zeewater omhoog te brengen.Op een prent uit 1802 van brandende zoutke ten te Arnemuiden zijn geheel vergelijkbare aanlegsteigers en 'kranen' te zien.'2 15. Lossen van de as (rechts). Veel gebeurt er niet op de kade, maar er lopen zeker twee mannen met een zak op hun rug van een van beide schepen naar de zoutketen. Op de voorplecht van dat schip staat een man en bij een van de keten staat een vrouw met een kind. Bij cle voorste aanlegplaats (zonder schip) staat een vrouw en daar achter zit nog iemand. Drie mannen, twee vrouwen, een kind, nog iemand. 16. Zoutketen (rechts). De zoutketen staan dicht op elkaar. Het zijn vrij grote gebouwen, kennelijk met een zware interne draagconstructie om een hoog en steil rieten dak te kunnen dragen. De gebouwen lijken zo'n 7 meter hoog te zijn. De wanden onder het dak tonen staande balken, met daar tussen een geelbruine vulling. Vermoedelijk betreft het met leem besmeerd vitselwerk. Bij enkele gebouwen zijn geen staande balken te zien. In de wand een gewone deur en 31

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 33