In de 16e eeuw heeft Zeeland te maken gehad met watersnood en oorlog. In Ouwerkerk werd het schip afgebroken in 1580; vermoedelijk werd het verwoest tijdens de aftocht van de Spanjaarden na de verovering van Zierikzee door Mondragon.5 Het koor ging dienen als kerk. Volgens de "Voorloopige Lijst" was het koor met dwarspand uit de tweede helft van de 15e eeuw en de sacristie uit het begin van de lóe eeuw. Wij hebben hier dus te maken met een gebouw uit de late gotiek, met een aangepaste (meestal versimpelde) variant van deze Franse stijl. Het is de bedoeling om aan het kerkgebouw, dat door een bominslag in 1945 werd vernield, ook een apart artikel te wijden. Ik wil mij nu beperken tot de his torie van de toren. Hoewel vroeger de toren en de kerk aan de kerkelijke gemeente behoorden, neemt de toren in dit geheel toch een aparte plaats in. De burgerlijke gemeente heeft namelijk het gebruik in de vorm van een uurwerk, dat daarin is geplaatst, de klok wordt op bepaalde tijden geluid ter regeling van de arbeid en bijvoor beeld bij festiviteiten en plechtigheden. De toren diende ook vaak als gevangenis of als vluchtplaats voor de bevolking bij de nadering van een plunderende ban dietenbende of bij andere calamiteiten als overstromingen. In het algemeen waren "de torens slecht onderhouden en reparaties stagneerden uit hoofde van het feit dat men het niet eens was ten wiens laste dit herstel kwam."6 In Ouwerkerk heeft de toren slechts ongeveer een eeuw gediend als entree voor cle kerkgangers die in het schip de dienst wilden bijwonen. Hierna zal de burgerlijke functie van deze toren nog eens extra zijn benadrukt. Om een einde te maken aan de geschillen die hier en daar ontstonden tussen de burgerlijke en kerkelijke administraties over het onderhoud van de torens werd een algemene regel opgesteld. Als een van de gevolgen van de Omwenteling in 1795 werden op het einde der 18e eeuw de torens, ook die van Ouwerkerk, voortaan eigendom van de burgerlijke gemeente. Mijn onderzoek richt zich in het vervolg van dit artikel op de 19e en 20e eeuw. Het archief van de gemeente Ouwerkerk bevat enige bijzonderheden over repa raties aan de spits en over de restauratie van het gebouw op het einde van cle 19e eeuw. Onze kennis van de toren berust grotendeels op onderzoek door Adolph Mulder (1897-1899), wiens gegevens zich in een dossier in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag bleken te bevinden." De toen gemaakte opmetingsteke- ning is aanwezig in het Foto- en Tekeningenarchief van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist. Mevrouw L.E.M. Veltman-Hack van de Werkgroep "Oud Ouwerkerk in Documenten" heeft enig onderzoek gedaan in verband met de tentoonstelling over de Salvatorklok die in 2000 precies 500 jaar geleden in de toren was aangebracht en gered werd uit de handen van de Duitsers. De heer M.K. Romeijn van cle voornoemde Werkgroep leverde aanvullende gegevens uit het gemeentearchief van Ouwerkerk. Ik ben zeer erkentelijk voor hun mede werking bij het tot stand komen van dit artikel. Voor de 20e eeuw werden enige dossiers over de toren geraadpleegd, aanwezig in de archieven van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De toren rond het jaar 1800 Als we ons proberen voor te stellen hoe de toren van Ouwerkerk er in 1800 uit zag, moeten we bedenken dat het bouwwerk dan al drieënhalve eeuw oud was. Uit deze begintijd is echter weinig materiaal bekend. Het archief van de gemeen- 37

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 39