Het dorp Ouwerkerk in 1745 De gravure treffen we aan in 'Verheerlijkt Nederlandnr. 94. F. Nagtglas Middelburg 1880. (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee.) te is vanaf 1800 vrij volledig bewaard gebleven. Vandaar mijn voorkeur om in de 19e eeuw te beginnen met de geschiedenis van de toren. Op die manier is het mogelijk de lezer een inzicht te geven in de historie van dit bouwwerk in de laat ste anderhalve eeuw van zijn bestaan. De 15e eeuwse toren was in 1800 een vrijstaand gebouw op 30 meter afstand van het eveneens uit die tijd stammende koor, waarmede hij vroeger verbonden was. Het grondplan van de toren was vierkant met overhoekse steunberen, die doorliepen tot aan de torentrans." In de noordoosthoek buiten de toren en in de vroegere kerk vallende, was een 6/8 traptoren, gedeeltelijk op de plaats van een steunbeer. Hij gaf toegang tot de eerste en de tweede verdieping. De toren was ongeveer 28 meter hoog wat het steenwerk betreft, versierd met gemetselde blindtraceringen en in- en uitwendig verdeeld, respectievelijk in vloeren en waterlijsten, die correspondeerden met de versnijdingen van de steunberen. De begane grond Aan de oostzijde was op de begane grond een smalle hoge dichtgemetselde spitsboogvormig gedekte opening, die de toren met het inwendige van de vroe gere kerk verbond. De noord- en zuidzijde hadden boven de waterlijst sporen van versieringen door middel van verglaasde bakstenen. De westzijde vormde het hoofdfront met een ellipsvormig geprofileerde, nu dichtgemetselde ingang, 38

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 40