drainage) verhoogden de melkproduktie per koe, evenals het gebruik van kracht voer (graan). De melk moest aan hygiëne-eisen voldoen. Dit alles bracht veel werk voor de veearts. De melkveehouderij op Schouwen-Duiveland was niet omvangrijk, maar toch ontstonden ook hier melkfabriekjes. In 1883 werd in de omgeving van Zierikzee een stoomzuivelfabriek opgericht. Het vooruitstrevende Schouwen had in 1891 kleine coöperatieve zuivelfabrieken te Brouwershaven, Dreischor, Ellemeet en Zonnemaire. De moderne vleeskeuring kwam aan het eind van de eeuw geleidelijk op gang, het werd in 1881 als leervak op de Veeartsenijschool ingevoerd. Door de fabrieksmatige zuivelbereiding, de hygiëne-eisen daarbij gesteld en de keuring van vlees, kwam de veearts als "hoeder van de volksgezondheid" in de relatie tussen boer, overheid en consument te staan. Enkel typische woorden op Schouwen-Duiveland nog regelmatig gebezigd door autochtone veehouders: - "kwaed elder", is een uierontsteking - "kröönzweer", is een ontsteking van de tussenklauwhuid - "'t liev laete zien", een prolabs van de vaginawand - '"t liev leit eruut", een prolabs van de hele baarmoeder - "een slag in't liev", een torsio van de baarmoeder - "d'n öóle", is de nageboorte, de placenta - "de vuulen zitten d'r nog op", de nageboorte is nog niet afgedreven - "vu:re(n)","snieë(n)", is castreren - '"n boag", is een halster In het hoekpand rechts van de Paardenstraat te Zierikzee woonde Gitslanus Augustus Blindenbach, tijks- en prov. veearts, overleden in 1899gehuwd geweest met Sara Johanna Blindenbach-de Keyzer. (Colt. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Zienkzee.) 80

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 82