hadden grote plannen met het schip. Het werd opengesteld voor het publiek en de scheepsattributen van Joop vonden er ook een plaatsje. Familieomstandig heden dwongen hen echter het schip te verlaten en uiteindelijk is de "Viera y Clavijo" toch nog gesloopt te Burcht bij Antwerpen, dit nog steeds tot grote spijt van Joop en Rini. Mini-scheepvaartmuseum Marinus van der Marei stopte in 1985 met de sloperij. Door de aanleg van de Stormvloedkering in de Oosterschelde konden geen grote schepen meer naar de sloperij vervoerd worden. Ook milieueisen speelden een rol. Vader Rienus ver trok naar Zuid-Afrika. De laatste schepen die gesloopt werden, waren de Britse stoomslepers "St.Mawes" en "St.Maryn". Zoon Joop heeft 23 jaar bij zijn vader gewerkt en is vanaf 1979 terecht gekomen bij de Oosterscheldewerken. Toen deze in 1987 gereed waren, ging hij varen als sleepbootkapitein. Nu zwaait hij de scepter over de rondvaartboot "Grevelingen", ligplaats "Den Osse". Wat rest is het mini-scheepvaartmuseum in het gebouw aan het haventje van Viane. Het haventje dat nu geen functie meer heeft. Zelfs geen fiets- of voetveer, maar wie weet...? Bronnen en Literatuur A.R.Koppejan, artikel in De Blauive Wimpel, z.j. Heemschutserie Nederlandse Binnenschepen" Joostina A.van Kooten, Ouwerkerk in oude ansichten, Zaltbommel, 1976. M.G.Westerhof, Joh.Berrevoets en L.A.Capelle, Duiveland zoals het was..., Zierikzee, 1974. Barend van Lange, Willem den Heyer, Wouter van Gulik, "Bist du benaauwd, Geert? "in Schuttevaer Maritiem, 1997. Noten 1. Een hagenaar was een rivierschip voor turf, ook waren het aken: de overbodige gangen sloten voor en achter niet tegen het oplopende vlak aan, maar liepen versmallende naar boven waar zij in een stevig blok hout vergaarden. De hagenaar wordt nu alleen van ijzer gebouwd. De oude vorm is enigszins bewaard gebleven. Doch de romp aan de uiteinden is thans rond en glad. Een houten hagenaar was ongeveer 17 meter lang, een ijzeren wat langer, terwijl de breedte ongeveer vier meter is. Illustraties zijn, tenzij anders vermeld, in het bezit van de auteur. 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 94