uit West-Afrika, zoals Castilië de Amerikaanse importen beheerste. De Portugese cruzado was in oorsprong gelijk aan de dukaat, maar werd in de loop van de 16e eeuw enigszins in gewicht verlaagd. De portugues is één van de vroegste 10 dukatenstukken en de grootste gouden Portugese munt tot aan de regering van Joao V. De portugues werd een geliefde munt onder de kooplieden door zijn hoge goudgehalte en werd weldra geïmiteerd. De meest bekende imitaties zijn die van de stad Hamburg. Ook bij ons werd deze munt door de steden Zwolle en Deventer geïmiteerd. Gezien de vermelding in het omschrift van India betekent dat deze munt geslagen is na 1499. De zeeroute naar India werd ontdekt door Vasco da Gama in 1498 en bij die gelegenheid werden deze van de eerste emis sie gebruikt als aandenken aan deze gebeurtenis. Frankrijk is hier vertegenwoor digd met een salut d'or van Hendrik VI en vier ecus van Frans I, Duitsland met een dukaat uit Salzburg en Rhodos met een zecchino van Fabrice de Caretto, Grootmeester in de Johanniter Orde, een navolging van de dukaat uit Venetië, waarvan de aanmunting reeds in het begin van de 15e eeuw een aanvang had genomen. Na het verlies van Rhodos aan Sulaiman de Grote in 1523 vestigde deze orde zich op Malta waar dit type munt tot aan het einde van de 18e eeuw werd geslagen. 16e eeuws gezicht op Brouwershaven. Reparaties van munten Een verschijnsel dat bij de beschrijving van de vondst de aandacht trok was dat bij nauwkeurige beschouwing enkele Engelse nobels reparaties bleken te verto nen. Ook vertonen sommige munten met name de nobels kleine scheurtjes in de rand, opzettelijk aangebracht. De in de 16e en 17e eeuw geldende wetgeving kan hiertoe aanleiding gegeven hebben. De plakkaten verboden in het algemeen het gebruik van munten die niet het vereiste minimum gewicht hebben. Als voor-

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 9