De kerk is het belangrijkste gebouw van een kern, te vinden in het midden van het dorp. Daaromheen een kerkpacl dat de straatjes naar huizen en boerderijen verbindt. Er straalt rust uit van zo'n bebouwing. "Het blijkt dat Ouwerkerk heimwee heeft naar de dikke toren, vijf eeuwen lang het symbool van het Duivelandse dorp".1 De Duitsers bliezen de torens van Ouwerkerk en Nieuwerkerk aan het einde van de Tweede Wereldoorlog op. Samen markeerden en verlevendigden zij van oudsher het landschap op dit prach tige eiland. Zij zijn voor onze provincie een groot verlies, zowel bouwkundig als landschappelijk. Wijd en zijd in Zeeland waren zij zichtbaar over zee en land. Op een stenen balk boven de toegemetselde ingang van de torens van Ouwer kerk las men "Int jaer ons Heeren MCCCCXXXVI op St.Vitusdach was desen toren beghonnen".2 Dankzij bewaarde documenten blijft de herinnering aan de interessante toren levend. Ouwerkerk van oudsher een centrum van kerkelijk leven Het dorp Ouwerkerk is van middeleeuwse oorsprong. Van de eerste geschiedenis is weinig bekend. De Sint Geertruids Abdij te Nijvel had reeds in de 10e eeuw goederen in Zeeland. De patroonheilige van Duivelands oudste kerk wijst in de richting van Nijvel. De Sint Geertruidskerk in Ouwerkerk en de Sint Maartens kerk te Wemelclinge waren vermoedelijk de beide moederkerken in Oost- Zeeland. In Ouwerkerk was dus van oudsher een centrum van kerkelijk leven op Duiveland. Van het gebouw dat er heeft gestaan is niets bekend, alleen dat het toegewijd was aan Sint Geertruid.' Naarmate het land meer in cultuur werd gebracht ontstond de behoefte aan meer kerkgebouwen. In de 13e eeuw telde Duiveland drie kerken: van Ouwerkerk werd afgesplitst Nieuwerkerk (in de "Voorloopige Lijst" XIIIA) en hiervan Kapelle. Tussen 1400 en 1565 beleefde Zeeland zijn grootste bloei. Toen moet ook het idee ontstaan zijn een nieuw kerkgebouw in Ouwerkerk te laten verrijzen. Het is opmerkelijk dat ook in betrekkelijk kleine plaatsen de middeleeuwse ker ken in het algemeen van forse afmetingen zijn. Van "onze" kerk is een gravure bekend waarop de toren met schip en koor met noordelijk dwarspand te zien is temidden van de bebouwing rond de kerk. Het schip was lager dan het koor. Volgens Victor de Stuers, hoofd van de afdeling Kunsten en Wetenschappen van het Departement van Binnenlandse Zaken, was dit een aanwijzing dat het schip ouder was. Er is geen afbeelding bekend hoe het schip er destijds heeft uitge zien. Ouwerkerk vanaf de Schelde Cl.J. Visser, M. Simon, cat. nr. 15 Rijksprentenkabinet nr. 1404.) 36

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 38