De laatste schouwse stolpboerderij te Kerkwerve Een verdwenen monument door Martien de Vlieger Inleiding Mijn belangstelling voor de stolpboerderij bestond al een groot aantal jaren. De publicaties over de stolpboerderijen riepen bij mij een groot aantal vragen op die ik in dit onderzoek zal trachten te beantwoorden. Met name de herkomst, de ouderdom van de stolpboerderijen en de leefomstandigheden van de bewoners zijn voor mij van belang. Mijn belangstelling komt voort uit het feit dat mijn over grootouders, grootouders en oom op de stolpboerderij (oudst bekende nr. K 24) aan de Verseputseweg hebben gewoond. Mijn vader is er geboren en heeft er met onderbrekingen tijdens de inundatie (1944-1945) en tijdens de ramp van 1953 tot hij 65 jaar oud was gewerkt. Zelf heb ik er voor de ramp in de schoolva kanties en later enkele jaren gewerkt. Geschiedenis van het Lage Schouwen Bij het beleg van Zierikzee door de Spanjaarden in 1575 tot 1576 werd de polder Schouwen met het doorgraven van de dijken bij Borrendamme en Zierikzee geheel onder zout water gezet. Pas in 1578 werden de dijken gesloten. Door brandstichting en het water moeten in die periode bijna alle boerderijen in het lage gedeelte verdwenen of onherstelbaar beschadigd zijn. Volgens een verhaal van een anonieme schrijver die te Nieuwerkerke in Schouwen woonde en goed met het wel en wee van de streek op de hoogte was ging de kwaliteit van de weilanden in de periode 1655 tot 1686 sterk achteruit. Deze achteruitgang was volgens de schrijver het gevolg van verzilting van het 49

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 51