VIANE HAVEN - SCHEEPSSLOPERIJ - SCHEEPVAARTMUSEUM door J. van der Marei en R. de Jongh Haven Tussen Ouwerkerk en Oosterland ligt aan de dijk het getijdehaventje van Viane. Eertijds een bedrijvige landbouw- en veerhaven. Een huis en een weegbrug, waar sedert jaren niet meer is gewogen, staan nog op het havenplateau, waar eens een rijtje huizen stond. Nu is er nog het mini-scheepvaartmuseum van Joop van der Marei. Al in de Middeleeuwen was Viane aanlegplaats voor veer- en beurtschippers. Veren vanuit Duiveland worden sinds 1360 genoemd en Viane als veer wordt in ieder geval in 1566 in een pachtbrief genoemd. Er waren in de loop der tijd veren naar Sint Maartensdijk, Stavenisse, Scherpenisse en beurtvaarten op Rotterdam en Dordrecht. In ieder geval was er tot 1907 een voetveer naar Stavenisse. Vanwege de aanleg, even na 1900, van de tramlijn Steenbergen- Brouwershaven via Anna Jacobapolder - Zijpe, verviel het postvervoer naar Stavenisse, waardoor het veer niet meer levensvatbaar was. Het haventje van Viane bleef tot 1959 in gebruik als landbouwhaven, vooral voor vervoer van sui kerbieten. Op het haventje kwam een uitwateringssluis uit, waardoor de polders de Vierbannen, Oosterland en Sirjansland afwaterden. In 1873 werd er een stoom gemaal gebouwd met daarachter een spuiboezem en een uitwateringssluis. Na 1953 werd een nieuw gemaal bij Ouwerkerk gebouwd en werd de sluis bij Viane overbodig en in 1963 gesloopt. In 1954 werd hier de scheepssloperij van Marinus van der Marei gevestigd. Gedeelte van de kaart van Schouwen en Duiveland van Corn.de Kanier in 1747. Duidelijk is op deze kaart de spuikom te zien, waarvan bij eb de spuisluis iverd opengezet en het slib uit de haven werd afgevoerd naar dieper water, zodat de vaargeul op diepte bleef. 85

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2001 | | pagina 87