het gilde van zeevarenden met Sint-Jacob, het kuipersgilde met Sint-Mathijs, het kleermakersgilde met Onze-Lieve-Vrouwe-Geboorte, het schoenmakersgilde met Sint-Chrispijn, het zakkendragersgilde met Sint-Jan, het kramersgilde met Sint- Nicolaas en het chimrgijnsgilde met Sint-Cosmus en Damianus als patroonheilige. De vissers van Zierikzee waren verenigd in het Sint-Pietersgilde. De activiteiten van dit laatste gilde staan in het onderstaande artikel centraal. Aan de orde komen de bestuurders van dit gilde, de gildenbrief, de belangenbehartiging door het gilde, de opheffing en de betekenis van het vissersgilde voor de Zierikzeese visserijbedrijf. Kaart van Zierikzee uit het midden van de 17de eeuw, doorjosua van den Eijnde, uitgegeven doorj. Blaeu. Rechtsonder bij hel cartouche is de visserij afgebeeld als een van de belangrijkste middelen van bestaan. De vissersschepen zijn niet ingetekend omdat de vloot was uitgevaren. Daarom zijn rond het cartouche geen visserslui te zien, maar degenen, die niet mee konden varen omdat ze te oud of nog niet oud genoeg waren Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). Zeeuwse vissersgilden Naast Zierikzee hadden alleen Brouwershaven, Veere en Vlissingen een vissers- gilde van betekenis. Voor de Veerse vissers was Sint-Jacob de patroonheilige. Zijn naamdag (25 juli) vierden zij echter niet, omdat zij dan veelal op zee waren. Op de eerste zondag na Sint-Nicolaasdag (6 december) vergaderden zij en vierden hun gildenfeest. In de Veerse Onze-Lieve-Vrouwe-Kerk hadden zij in het koor van Sint-Jacob hun altaar waar wekelijks op kosten van het vissersgilde een mis 26

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2002 | | pagina 28