REGLEMENT, Zierikzee betaalden eveneens een bedrag aan het gilde. Iedereen was ook ver plicht de vergaderingen van het gilde bij te wonen. Elke gildenbroeder die door een stuurman werd gecontracteerd, kon rekenen op een dienstverband van Pasen tot Kerstmis en aansluitend van Kerstmis tot Pasen. Het maakte niet uit of gedurende die periode op haring, gezouten of verse vis werd gevaren. De con tractant, ook wel huurling of buurknaap genoemd, was wel verplicht direct mee uit te varen als de stuurman dit nodig achtte, zelfs als hij in de herberg genoeglijk een pot bier zat te drinken. Uitvluchten werden niet geaccepteerd. Weigeraars konden rekenen op een boete van maar liefst zes ponden Vlaams. Omgerekend was dit ruim zestien Euro'. Alle stuurlieden die in Zierikzee haring of andere vis aanvoerden, waren verplicht hun vangst via de afslag te verkopen. Aan de hand van een monster, meestal een kwart van de lading, konden potentiële kopers de kwaliteit beoordelen. Eigen inwoners hadden het recht van eerste koop. Van het hele gilde werd ver wacht dat zij alle moeite zouden doen 0111 ervoor te zorgen dat er voortdurend voldoende haring en andere vis in de stad te koop was. De gang van zaken op en rond de afslag was voor het gilde en het stadsbestuur een voortdurende bron van zorg. Talloze aanvullingen werden in de loop van de tijd op dit onderdeel van de gildenbrief gemaakt. De uitvoerigste was die van 20 oktober 1589- Maar liefst elf artikelen waren toen nodig om het reilen en zeilen op de afslag opnieuw te regelen in de 'Ampliatie bij baillui, burgemeesters, schepenen ende meden der stede Zieriksee gemaect, opde ordonnantie vande visafslach vande zouten vische ende haringhdie binnen der zeiver stede bij onse visscbers ingebracht ende ter mijne opgeslagen werden Gearrefteert by de Ed: Agtbare He eren van den Raade der Stad ZIERIKZEE, Na ingenome Confideratien en Ad vis, van die van St. Pieters Gilde, Mitsgaders van eenige Kooplieden, Geintreiïeert in de Vilïchery, en Koopvaardy. Waar na alle Boekhouders, Stuurluyden, Ma trozen, en Jongens, behoorende onder het S. Pieters of Viiïchers Gilde totZierikzee> zig zullen hebben te gedragen. Te ZIERIKZEE, Gedrukt by Pieter Ozias van den Thoorn, Boekverkooper in de Postftraat, Het Reglement voor het Sint Pieters- of Vissersgilde, vastgesteld door de raad van de stad Zierikzee na advies van het gilde op 27 april 1752 (Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Ambachtsgilden Zierikzee, inv.nr. 236) 29

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2002 | | pagina 31