Zierikzeese magistraat of de vissers vrijgesteld konden worden van inkwartiering van soldaten. De meeste vissers waren namelijk niet in staat extra monden te voeden. Bovendien ontbraken in de kleine visserswoningen bedden en (kaarslicht en was er voor de soldaten geen plek bij de haard beschikbaar. Dekens en ommegangers van Zierikzee spanden in 1577 voor het gerecht van Veere een rechtszaak aan tegen hun Veerse en Hollandse collega's. De Zierik- zeeënaars beschuldigden hen van oncollegiaal gedrag. Op volle zee hadden de beklaagden een Zierikzeese vissersboot lastig gevallen toen de netten werden uitgezet. Bij deze actie was de Zierikzeese boot zwaar beschadigd. En dit was natuurlijk in strijd met het vrije gebruik van de zee. Tijdens de zestiende en zeventiende eeuw met zijn vele oorlogen riep het vis- sersgilde geregeld hun magistraat op te bemiddelen bij het Zeeuwse admiraliteits college. Steevast ging het dan om de uitrusting van oorlogsbodems ter bescher ming van de vissersschepen tegen vijandelijke schepen of zeerovers. Gezamenlijk met vertegenwoordigers van de stad, waaronder veelal de stadssecretaris, reisden de deken en één of meer ommegangers naar Middelburg om bij het Zeeuwse admiraliteitscollege te klagen over geleden schade en te 'eisen' dat voor het komende vangstseizoen wel voldoende oorlogsschepen beschikbaar werden gesteld. Met overtuigende argumenten trachtten zij dan de admiraliteitsheren te overreden hun verzoek te honoreren. In 1597, maar ook in latere jaren, voerden vertegenwoordigers van het vissersgilde aan dat reders de door oorlogsgeweld verloren gegane schepen niet meer konden vervangen, dat velen naar het buiten land verhuisden, dat schepen werkloos voor de wal bleven liggen en dat indirect betrokkenen ook met enorme schadeposten te maken kregen. Dit alles natuurlijk tot groot nadeel van de Zierikzeese economie. Indien het vissersgilde bij het admiraliteitscollege onvoldoende gehoor vond, werden de leden van de Staten van Zeeland benaderd. In 1804 werd de Vismarkt verplaatst naar het hofje van het Sint Jacobsgilde. Links het afslagershuisje (Foto J.F.J. van den Berge, Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). 32

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2002 | | pagina 34