zeewering was. Voordat deze 'op ruiming', zoals Schraver ze noemde, plaats vond lagen tussen de eilanden grote zandplaten, waardoor de kracht van de stromingen uit zee minder sterk werd naarmate het water dieper land inwaarts drong. Meegevoerd materiaal kon zich op de bodem afzetten en hoge zandplaten zoals de 'Schorren van Rumoirt' konden ontstaan. Doordat de zandplaten in de 'Room pot' langzamerhand wegspoelden kon het water vanuit zee een veel kortere weg kiezen tussen de eilanden door. Bij sterke stroming en wind uit zee ontstond zo een schurend effect waar door de oevers afkalfden en de stro ming zich in oostelijke richting ver plaatste. Dit had de verdieping van het Zijpe en de bedreiging van de Stoof- polder tot gevolg. In chronologische volgorde wordt dit door de volgende feiten geïllustreerd: - In de zestiende eeuw stroomde het Zijpe op een afstand van 300 roeden ten oosten van Bruinisse dwars door de Schorren van Rumoirt naar de Krammer. De rivier was toen zo ondiep dat op 28 en 29 september 1575 tijdens doodtij 1700 Spaanse soldaten door het Zijpe via Rumoirt naar Bruinisse konden lopen. - In 1621, dus 46 jaren later, was de rivier nog steeds zo ondiep dat "...uut den soute tot een verschen corenlande seeker gorselken gelegen neffens ende annex Bruinisse Beoostenduvelant achter de oude meestove (ontstond)...". Dit 'gorselken' werd later naar de oude 'meestove' de Stoofpolder genoemd. - In het begin van de achttiende eeuw kon de moeder van een zekere Jakob van Thijn te voet door het Zijpe van Bruinisse naar Rumoirt gaan op dezelfde plaats waar in 1760 een diepte van veertig voet bij laagwater werd gemeten, terwijl Schraver daar in 1802 100 voet peilde. Lange tijd hadden Zandkreek en Oosterschelde samen met de vlakte van Reimerswaal en het Verdronken land van Zuid-Beveland de steeds groter wordende wateraanvoer uit het westen kunnen opvangen, maar toen de zandplaten en schorren ten zuiden van het eiland Schouwen bezweken, was ook het einde voor de dijken aan het Zijpe gekomen. 'Bruintjes Kreek', een ondiepte tussen Sint Philipsland en Rumoirt kreeg nu een functie als afwateringskanaal. Het water zocht zich een weg door deze kreek westelijk van het Zijpe, dat uiteindelijk dichtslibde. De nieuwe bedding werd door de steeds sterker wordende stroming breder en dieper zodat, zoals Schraver het uitdrukte: "...het meer dan honderd jarig diep veranderde in droog en het nog oudere droog werd de baan der schepen...". 'Z'-S Ji x Anclries Schraver 1754 - 1827) (Collectie Gemeentearchief Schouiven-Duiveland, Zienkzee.) 57

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2002 | | pagina 59