sociëteit betekende. De vraag is ook of de in 1802 tot stand gebrachte sociëteit zonder meer te zien is als een voortzetting van de sociëteit 'Tot Behoud van Vrijheid en Gelijkheid'. Zo niet, hebben dan in en na 1802 twee sociëteiten naast elkaar bestaan en dan nog wel in hetzelfde gebouw? De oplossing van het raadsel wordt misschien gevonden middels de bewaard gebleven tekst van een acte 'in rechte' (comparitie) van 15 november 1802, die de oprichting van 'de Avond Societeyt ten Huyze van F. Smith' betreft. Uit die tekst valt af te leiden dat voorafgaande aan een eventuele oprichting een inteken lijst is rondgegaan om de belangstelling daarvoor te peilen. Kennelijk waren de initiatiefnemers er niet gerust op dat de belangstelling groot genoeg zou zijn. Dat is niet verwonderlijk. De sociëteit kende een historie van ontrouw aan het lid maatschap, van ledentekort en van vergrijzing. Om leden ertoe te brengen bijeenkomsten te bezoeken en aan stemmingen over toelating van nieuwe leden (ballotageprocedures) deel te nemen werden vroeger boetebedingen in het regle ment opgenomen. Mogelijk is sociëteit 'Tot Behoud van Vrijheid en Gelijkheid' aan ledenontrouw en ledentekort ten onder gegaan en is daarna gepoogd op nieuw tot een sociëteit te komen als daarvoor voldoende belangstelling zou bestaan. De vraag naar opeenvolging van sociëteitsgezelschappen wordt, zoals uit hier boven aangehaalde tekstgedeelten naar voren komt, vertroebeld doordat het woord 'sociëteit' zowel gebruikt werd ter aanduiding van een groep personen als van een gebouw. Na het vertrek van de sociëteit uit het pand aan de Appelmarkt, dat al voor 1847 de naam 'Concordia' droeg, trad in 1858 een B.W. Vermunt als pachter en (volgens De Vos) als 'sociëteitshouder' op. Was 'Concordia' een sociëteit in die dagen of alleen een vergadergelegenheid annex koffiehuis Het is De deelnemers aan het diner ter gelegenheid van het honderd-vijftigjarig bestaan van de sociëteit. Op de voorgrond v.l.n.r.: D., van den Akker, G. van der Vliet, R. Gerritsen, jhr. mr. A.F.C. de Casemhroot (C.d.K.), jhr. mr. f Schuurbeque Boeije, D.G.A. Lugt. (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee), 72

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2002 | | pagina 74