in ieder geval wel opmerkelijk dat Vermunt later in de Poststraat een met name genoemde sociëteit opende: 'Ons Genoegen'. Over de ouderdom van de sociëteit 'De Vereeniging' kan men verschillend oordelen, te meer daar niet bekend is in welk jaar de naam waaronder de sociëteit later aktief was en nog is aan de sociëteit werd gegeven. De vraag is ook hoeveel sociëteiten Zierikzee nu wel heeft gekend, al dan niet gelijktijdig. De Vos stelt in zijn vermelde publikatie dat het er "eigenlijk" maar een is geweest. Interessant is dat in de aanloop naar de 37ste lustrumviering bij de leden twijfel ontstond over de werkelijke geboortedatum van de sociëteit. Een driehoofdige commissie werd in het leven geroepen die antwoord moest geven op de vraag of sociëteit 'De Vereeniging' inderdaad in 1802 werd opgericht of reeds daarvóór. De commissie kwam in maart 1987 met een uitvoerig verslag. Daarin maakte zij een merkwaardige denkfout: Zaken als illuminatie van de sociëteit in 1887, circulaires die melding maakten van viering van het 135-jarig bestaan in 1937, een uitgave- post in het boekjaar 1952 voor een feest ter gelegenheid van 150 jaar sociëteit en dergelijke meer werden als argument aangevoerd voor de juistheid van 1802 als het geboortejaar van sociëteit 'De Vereeniging'. Gelukkig werd ook verwezen naar de eerder vermelde comparitie en het daarbij behorende reglement dat half november 1802 als aanvangsdatum noemt. Echter, in geen van beide stukken komt de naam 'De Vereeniging' voor. Zoals hiervoor al werd opgemerkt: onbe kend is wanneer de huidige naam aan de sociëteit is gegeven. De commissie heeft in de archieven van de stad Zierikzee tevergeefs daarnaar gezocht. Niet het gebouw maar de lokaliteit Hoewel duidelijk is dat de sociëteit voor haar samenkomsten gebruik maakte van het koffiehuis aan de Appelmarkt, is niet met zekerheid te zeggen of zij daarvoor in het pand over een aparte ruimte kon beschikken. In 1772 zal dit nog niet het geval zijn geweest, gezien de bepaling van de Raad dat de exploitant slechts aan Sociëteit 'Concordia omstreeks 1900. (Collectie Gemeente archief Schouwen- Duiveland, Zierikzee). 73

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2002 | | pagina 75