Per 1 mei 1905 kwam de sociëteit in het bezit van Oude Haven A 373/374. Tot begin 1916 heeft de sociëteit de vrije beschikking gehad over de boven verdieping. Per 10 januari 1916 werd de kleine voorkamer verhuurd (aan Mr. P. van der Eist en per 1 maart 1916 de grote voorkamer (aan J. van der Mersch Zo bleef alleen het benedenlokaal over als sociëteitsruimte. Die situatie heeft zich niet meer gewijzigd tot het sociëteitsbestuur haar gebouw in 1946 aan N.V. 'De Concertzaal' verkocht. Het bestuur sloot voor een periode van 25 jaar met N.V. 'De Concertzaal' een huurcontract af dat per 1 oktober 1947 inging. Daarin werd uitdrukkelijk bepaald dat alleen het sociëteitslokaal werd verhuurd en dat de zaal alleen voor sociëteitsdoelen mocht worden gebruikt. De bovenverdieping werd verpacht aan G.L. van Toombergen, die daar een restaurant vestigde, waarvoor hij 'Monclragon' als naam koos. In 1968 verplaatste de sociëteit haar bijeenkom sten naar de lounge van 'Hotel Mondragon' aan het Havenpark in Zierikzee. De opvolgers van Van Toombergen, die in 1956 overleed, gebruikten de benedenzaal ook wel voor hun bedrijf. De sociëteitsleden troffen op hun wekelijkse bijeenkomsten in de zaal dan gedekte tafels en allerlei etensattributen aan, wat hen tegenstond. Veel leden bleven daarom weg. De meerderheid zag niets in ver huizing naar een ander vertrek in het gebouw (de z.g. 'Herenkamer'). Tot 1998 was nu de hotellounge de vaste ontmoetingsplaats. In 1998 werd het hotel gekocht door het naastliggende notariskantoor, zodat de sociëteitsleden opnieuw moesten uitzien naar een geschikte lokatie. Die werd gevonden onder de nok van het vertrouwde 'Mondragon'-gebouw, het 'Kraaiennest', dat eind 1996 in gemeentebezit was gekomen en waar in de bene denzaal inmiddels een brasserie was gevestigd. Maar de vreugde was van korte duur. Eind 2000 moest de brasserie bekend maken dat de exploitatie niet lonend was en het contract met de gemeente daarom niet zou worden gecontinueerd. Het gebouw zou door de gemeente worden gesloten. Vóór 1 juli 2001 moest opnieuw van lokatie gewisseld worden. Een aan de gewoonten van de latere jaren van de sociëteit (met name zelfbediening) aangepaste overeenkomst kon getroffen worden met restaurant 'De Zeelandbrug' te Zierikzee. Tot op heden is dat het laatste toevluchtsoord van de van lokatie naar lokatie gaande sociëteit. Lidmaatschap in soorten De comparitie van 1802 stelt: "Gedelibereerd zijnde, of men al of niet societeyt zal houden is na gegeven ouverture gebleeken 't getal der Inteekenaaren te zijn geweest drie en dertigh", welk aantal men voldoende vond om de societeyt te houden voor opgerigt en geslooten". De sociëteit ging dus met een dertigtal leden van start. Die werden bij de les gehouden door onder andere artikel 23 van het reglement, dat bepaalde dat alle leden waren gehouden van 15 oktober tot 15 april eens in de week op een avondbijeenkomst te verschijnen van vóór half zeven tot ten minste half negen. Ter controle werd een aantekeningboekje gehanteerd waarin ieder aanwezig lid zijn handtekening moest plaatsen ten bewijze van zijn aanwezigheid. Was men in een bepaalde week niet in de gele genheid om te komen opdagen door ziekte, uitstedigheid of door het bewonen van zijn buitenplaats, dan moest men bij de eerstvolgende sociëteitsgang die reden achter zijn handtekening vermelden. Om fraude of beroep op onacht zaamheid onmogelijk te maken werd het aantekenboekje om half zeven ingenomen en het daarin alsdan vermelde als het enig geldende aangemerkt. De boete op niet- excuseerbaar negeren van de sociëteitsavonden bedroeg een-acht- 75

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2002 | | pagina 77