ste rijksdaalder per incident. Wilde men zich van onderworpenheid aan deze bepalingen ontdoen, dan kon dat door jaarlijks zes gulden te betalen, inclusief het aandeel in de kamerhuur. De boete van een-achtste rijksdaalder gold ook voor niet-excuseerbare afwezigheid bij belangrijke ledenvergaderingen. Het zon der aanvaardbare reden afwezig zijn bij een ballotage werd beboet met een kwart rijksdaalder. Lid konden worden personen van 18 jaar en ouder die de stad als hun vaste woonplaats hadden. Leden mochten hun kinderen of pupillen naai de sociëteit meenemen als introcucés, mits ze ten minste 15 en nog geen 18 jaar waren. Wat contributie betreft werd geen onderscheid gemaakt: een ieder betaalde 1 schelling per maand. Het in 1914 vernieuwde reglement kende vier soorten lidmaatschap: (1) gewoon lidmaatschap voor leden die vóór 2 april 1886 zijn geballoteerd, (2) gewoon lidmaatschap voor leden die na die datum aan genomen zijn, (3) buitengewoon lidmaatschap en (4) maandlidmaatschap. De contributie was ook verschillend: respectievelijk 7'A, 10, 2 gulden per half jaar en 2 gulden per maand. Het maandlidmaatschap was bedoeld voor personen buiten Schouwen-Duiveland wonende, dan wel zich tijdelijk in Zierikzee gevestigd hebbende personen. Na hun introductietijd van 2 maanden mochten zij nog 10 maanden de sociëteit bezoeken tegen gemeld tarief. Daarna moesten zij zich als gewoon lid laten voordragen. Het buitengewoon lidmaatschap was er voor de buiten de gemeente wonenden. Het onderscheid tussen gewone leden die vóór en gewone leden die na 2 april 1886 zijn aangenomen komt in het in april 1955 vastgestelde reglement niet meer voor, terwijl daarin ook het maandlidmaatschap is verdwenen. In het reglement van 25 maart 1976 komt naast de categorieën van het gewone en buitengewone lidmaatschap ook het erelidmaatschap voor. X 1 X X X Leden van de sociëteit 'De Vereeniging' anno 1802 te Zierikzee, 1907/1908: Mr. Hermanns Jan Wervelman, substituut-griffier van de arrondissementsrechtbank te Zierikzee; Jan Pot, leraar H.B.S. te Zierikzee; Edzard Jacob Gelderman, directeur Zeeuwsche Landbouwbank; Jhr. Jan Carel Ferdinand Hoeufft, burgemeester van Dreischor; Henri Everhard Beelaerts van Emmichoven, gemeenteontvanger van Zierikzee. (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). Slilï 7 *mHhn I lli Cornells Ripping, burgemeester van Brouwershaven; Mr. Sicco Roelof Bakker, griffier van het kanton gerecht te Zierikzee (later kantonrechter te Zierikzee); Coenraad Smitt, directeur van het postkantoor te Zierikzee, Christiaan Willem Vermeijs, burgemeester van Zierikzee; Mr. Jan Gerard Huijser. substituut- griffier van de arrondissementsrechtbank, te Zierikzee. (Collectie Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Zierikzee). 76

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2002 | | pagina 78