Zeeuwen. De stad groeide in de 19de eeuw gestaag en werd een erkende meubelstad, die veel werkgelegenheid bood. Ook vestigden zich hier talrijke dienstbodes, omdat daar veel vraag naar was. De Nederlandse gemeenschap in Grand Rapids bestond voor de helft uit Zeeuwen. De meeste emigranten behielden hun gereformeerde godsdienst. Ze stichtten kerken en instellingen voor hoger en theologisch onderwijs. Kalamazoo lag lange tijd aan het eind van de spoorlijn en zo kwamen veel emi granten niet verder. Ook kwamen er veel dienstbodes en jongemannen die werk zochten in de tuinbouwbedrijven rond die stad. Veel Nederlanders in Kalamazoo haalden nieuwe emigranten over zich hier te vestigen en niet verder te reizen. Net als in Grand Rapids waren de meeste aanhangers van cle gereformeerde kerk afkomstig uit Zeeland. Vele emigranten vertrokken met de schepen van de Holland Amerika Lijn, via Rotterdam naar Ellis Island in New York. Eerst kreeg iedereen een strenge medi sche keuring voor men verder per spoor het land in mocht trekken. De bestaansmiddelen op Schouwen-Duiveland De omstandigheden die mensen doen besluiten hun woonomgeving te verlaten noemt men afstotings- of pushfactoren en de omstandigheden die mensen naar een woonomgeving toetrekken heten aantrekkings- of pullfactoren. In Amerika bestonden deze uit een overvloed aan ongebruikt land, tekort aan arbeidskrachten en hoge lonen. De strenge medische keuring bij aankomst op Ellis Island, de voornaamste toegangspoort tot de Verenigde Staten in de late 19de en. vroege 20ste eeuw. Collectie Roosevelt Study Center, Middelburg.) 85

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2002 | | pagina 87