gekomen is dat de gevolgen van de Ramp daar zoveel consequenties hebben dat de burgemeesters van Zeeland geen tijd vrij konden maken om naar Den Haag te komen(Schouwen-Duiveland stond zelfs nog onder water!). 'Dit wil echter niet zeggen dat dit invloed zal hebben op het verdelen van het aantal woningen in deze gebieden'Er kwamen burgemeesters naar de vergadering wier namen velen nog bekend in de oren zullen klinken. Onder andere: burgemeester Verburg van Stavenisse, burgemeester Blok van Kruiningen, burgemeester van Hofwegen van Nieuwe-Tonge en burgemeester J. baron van Knobelsdorff van Stellendam. In principe wist elke gemeente op 24 augustus 1953 al voor hoeveel geschenkwo- ningen men in aanmerking kwam. Later zijn hierin nog wijzigingen aangebracht omdat het aantal huizen dat uit Denemarken zou komen nog niet bekend was. Wat fragmenten uit wat ter sprake is gekomen: Op 4 augustus 1953 is door het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in overleg met het Rode Kruis Nederland een circulaire naar de getroffen gemeenten verzonden. Daaraan gehecht zat een vragenlijst. Deze vragenlijst zouden de aanwezigen meekrijgen, voor elke geschenkwoning een formulier. Toekomstige bewoners moesten ant woord geven op een aantal vragen. Door de zusterorganisaties uit het buitenland werd duidelijk als voorwaarde gesteld dat asociale elementen geweerd moesten worden. Vrijwel zeker is dat de aspirant-bewoners niets wisten van de volgende vraag: 'sociale reputatie van het gezin'. Legio zijn de formulieren waarop bij deze vraag staat: tamelijk net gezin - niets ten nadele bekend - niet ongunstig. In een enkel geval werd het gezin gunstig beoordeeld. Verder werd naar het kapitaal van de familie gevraagd, het inkomen van de hoofdbewoner, verloren goederen en beroep. Kerkwerve, \1oedstraat met links een vijftal Deense en rechts zes Zweedse woningen. ColI. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Zierikzee). 98

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 100