Zweedse woningen aan de Vloedstraat te Kerwerve. (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). Problemen rond de bouw Elke aannemer kon inschrijven om het leggen van de fundering en de bouw van de huizen te realiseren. De aanbesteding begon en veel aannemers wilden hun steentje bijdragen aan de getroffen gemeenten. Ze maakten een begroting en wilden de huizen tegen kostprijs bouwen. Ze gunden de (tijdelijk) werkelozen uit het rampgebied de uitvoerende taak. Ze maakten een tijdsbestek en toen kwam het probleem. De tijd verstreek en er was stagnatie in de aanvoer van de huizen. Zo zijn de bouwtekeningen van de Zweedse huizen een maand later dan de bedoeling was in Nederland aangekomen. Intussen vielen de polders droog en veel arbeiders konden weer aan de slag in hun oorspronkelijk beroep. Er moesten 'vreemde' arbeiders aangetrokken worden, die alleen al cloor het vervoer van en naar de bouwplaats veel duurder waren dan de lokale arbeidskrachten. Dit werd zelfs de meest coulante aannemers te gortig en de gemeenten kregen de meerkosten voorgelegd, een tegenvaller! Bij de Oostenrijkse chaletwoningen (niet de zomerhuizen) ontbraken de bouwteke ningen soms helemaal. De gemeentelijke opzieners en arbeiders gingen met de aannemers 'buurten' bij andere gemeenten om te kijken hoe ze daar de klus klaarden. De Noren hadden een uitgebreide checklist van materialen, prima bouw tekeningen en een handleiding voor cle bouw bij de colli gevoegd, maar alles was geschreven in het Noors en Engels. Tegenwoordig zou Engels geen pro bleem zijn, in 1953 was dit nog wel degelijk een probleem. Het kon niet uitblijven, er werden ernstige constructiefouten gemaakt. Het is de aannemers niet helemaal kwalijk te nemen, een moeilijke handleiding en een bouwstijl die in Nederland totaal onbekend was, waren handicaps. Het grootste probleem was dat de schoorsteen geheel van steen was en de hout constructie moest daar letterlijk omheen gebouwd worden. Steen werkt niet na, hout wel, het krimpt na verloop van tijd en de bedoeling was dat de houten con structie als het ware om de schoorsteen in zijn definitieve vorm kon 'zakken'. Dit 103

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 105