Verdere herinneringen aan het Rode Kruis Velen zullen zich nog de gereedschapskisten herinneren met op elk stuk gereed schap een sticker van het Rode Kruis. Op huizen kunnen geen stickers maar als helpende organisatie wilde het buitenlandse Rode Kruis ook graag in herinnering blijven. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode kruis zond aan de gemeen ten die geschenkwoningen hadden ontvangen een bericht: 'Huizenproject. Bij verscheidene uwer ambtgenoten is de sympathieke gedacht gerezen de straat (stra ten) - gevormd door of bebouwd met de door bemiddeling van de diverse buiten landse Rode Kruisorganisaties geschonken huizen - namen te geven van steden of bekende persoonlijkheden uit die landen, met de bedoeling de gedachte levendig te houden aan het genereuze gebaar van de bevolking in het betrokken land. Wij hebben deze gedachte doorgegeven aan onze zusterorganisaties, welke aldaar een gunstig onthaal heeft gevonden'. Uit Noorwegen kwam een brief van de voorzitter van het Rode Kruis aldaar, Erling Steen, dat het bestuur met dat idee bijzonder ingenomen was. Ze voegden een lijst van 50 suggesties voor straatnamen bij. De lijst namen bestond uit de namen van steden, staatslieden, wetenschappers, componisten, beeldhouwers en schilders, schrijvers, historici en namen van leden van de koninklijke families. Er zaten voor Nederland onuitspreekbare namen bij, die dan ook nooit gebruikt zijn. Geschikt waren bijvoorbeeld namen van steden, zoals: Oslo, (de hoofdstad), Narvik (zwaar getroffen in de Tweede Wereldoorlog), Arendal (vanwege vroege re handelsbetrekkingen met Nederland) en Hammerfest (de meest noordelijke stad van de wereld). Als vorstelijke personen werden koning Haakon VII en de overleden koningin Maud aanbevolen. De bekendste componist in de rij was Edvard Grieg, de bekendste beeldhouwer Gustav Vigeland. Als schrijver zal Henrik Ibsen velen bekend in de oren klinken. De namen van de steden en de vorstelijke personen zijn uiteindelijk het meest gebruikt. De naam van Erling Steen stond niet op het lijstje. Hij was dan ook bij zonder vereerd dat de gemeente Nieuwerkerk besloten had één van de straten naar hem te vernoemen. Hij luisterde de plechtigheid van de straatnaamonthulling met zijn aanwezigheid op. Hierbij was ook de Noorse pers vertegenwoordigd. In de krant 'Aftenposten', met een stempel gedateerd 16 mei 1954, staat Steen trots te kijken naar zijn straatnaamplaat, geflankeerd door de Noorse vlag. Er werden in enkele gevallen wel huizen gebouwd in al bestaande straten. De gemeentebestuurders gingen vaak niet zo ver de bestaande straatnamen dan te veranderen. Dankbaar en inventief als ze waren bedachten ze iets anders. In ver scheidene gemeenten hebben de bestuurders besloten dan de huizen zelf een naam te geven. In Burgh-Haamstede hebben de woningen aan de Duinroosweg bijvoorbeeld allen de naam van een Noorse stad. Andere gemeenten lieten en de al bestaande straatnaam in ere en gaven ook de huizen geen namen. Iedere gemeente besliste hierin zelfstandig. In veel gevallen kregen ook de straten met Zweedse en Deense huizen de naam van een van de leden van de koninklijke families uit die landen. Met het vernoemen van steden, leden van de vorstenhui zen en dergelijke was de koek van herinneringen nog niet op. De Noorse huizen kregen alle een grote ingelijste foto van een Noors landschap met daarop een metalen plaatje met een rood kaïisje en de tekst: 'Geschenk van het Noorse volk door bemiddeling van het Noorse Roode Kruis. Watersnood 1953'. De foto moest bij voorkeur in de hal of in de woonkamer gehangen worden en mocht de eerste tien jaar niet weggegeven of verkocht worden. Het Noorse Rode 105

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 107