dieren geen overlast bezorgden. Een volière werd ook gedoogd, doch daar wer den wel kippen in gehouden! Om de omgeving van de geschenkwoningen 'aan te kleden' kregen de bewoners van de Noorse woningen thuja's (een lichtgroene conifeer die nu vaak als tuinafscheiding wordt gebruikt) om bij de ingang van de huizen te planten. Dit zorgde voor de 'finishing touch'. Nu, 50 jaar later, willen de bewoners van het eerste uur voor geen goud meer in een ander huis wonen en juist nu worden veel van deze woningen met afbraak bedreigd! Oostenrijkse zomerwoningen te Haamstede. (Coll. Gemeentearch ief Sch o it wen -Du ivela n d. Zierikzee). De Oostenrijkse zomerwoningen In tegenstelling tot de Noorse, Zweedse en Deense woningen waren de Oostenrijkse zomerwoningen wel bedoeld als tijdelijk woonadres. De uiteindelijke doelstelling was er een echt vakantiepark van te maken. De huidige gemeente Schouwen-Duiveland is de enige gemeente waar de Oostenrijkse vakantiewonin gen geplaatst zijn. Al op 15 april 1953 kreeg de gemeente Haamstede bericht dat de zomerwoningen over een maand zouden arriveren en dat de verzorging c.q. verkaveling van de terreinen ten spoedigste ter hand genomen moest worden. Er werd een atelier voor binnenhuiskunst ingeschakeld dat een modelwoning inrichtte en een architectenbureau bedacht een kleurenplan voor de buitenkant van de huizen. Het raam-, deur-, en kozijnhout moesten zuiver glanzend wit worden. De kleurcombinaties van het overige houtwerk waren: grijs met groen, gebroken wit met Engels rood en okerbruin met geel waarvan de eerstgenoemde kleur de hoofdkleur werd. De drie hoofdkleurcombinaties werden per groepje huizen aan bevolen. De tijdelijke bewoning zou minstens tot eind 1955 duren, echter bijna de helft van de zomerwoningen kon toen al als vakantiehuis verhuurd kon worden. Een van de eerste organisaties die onderhandelde over het huren van vakantiewoningen was de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. De bond huurde de woningen voor een periode van vijf jaar voor een bedrag van fl. 500 per jaar. Het is echter nooit zover gekomen dat alle woningen als vakantiehuis gebruikt konden worden. Nog steeds wonen er mensen permanent in de Oostenrijkse zomerwoningen en geef ze eens ongelijk. De omgeving is prachtig en cle zee dichtbij. 107

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 109