Oostenrijkse zomerwoningen aan DeKure te Westenschouwen. (Co/I. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). Afbraak of behoud Het is onmogelijk alle nog bestaande geschenkwoningen te behouden. Een aantal is trouwens al afgebroken. Aan de binnenkant is vrijwel geen enkele woning nog origineel. Aan de buitenzijde zijn door verbouwingen in de vorm van grotere ramen, uitbouwen en erkers veel woningen niet meer als de geschenkwoning van 1953 te herkennen. De meest ingrijpende verandering is het vervangen van de houten wanden door een stenen muur. Er bestaan, ook op Schouwen- Duiveland, nog een paar karakteristieke wijkjes en straatjes met geschenkwonin gen waarvan de oorspronkelijke buitenkant nog goed bewaard is. Deze wonin gen zijn het waard behouden te worden. Veel plaatsen in het rampgebied hebben een officieel watersnoodmonument voor hen die verdronken. Ze hebben op hun begraafplaatsen de slachtoffers bij elkaar begraven als herinnering aan die rampnacht. Het zou echter goed zijn als er ook een paar huizen als monu ment bewaard konden worden, ook als herinnering voor later. Kleine monumen ten na een grote ramp waar de overlevenden de draad van het leven weer oppakten. Ook die moed om door te gaan is een monument waard. Archieven Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee. VROM, Den Haag. Woningbouwvereniging Volksbelang, Raamsdonksveer. Mondelinge informatie van: Ann Christiansen: journalist Aftenposten Noorwegen. Husbanken Noorwegen: afdeling Hammerfest. Kurt Jargensen: architect, Oslo Noorwegen.. Gerd Johanne Valen: conservator Gjenreisningsmuseet Hammerfest Noorwegen Met speciale dank aan alle bewoners van de geschenkwoningen die mij welwillend te woord stonden en mij hun hele huis lieten zien, in het bijzonder: dhr. en mevr. Van Andel, Sleeuwijk - dhr. en mevr. Clarijs, Nieuw-Vossemeer - dhr. Kers, Heijningen - dhr. en mevr. Keulen, Stellendam - dhr. en mevr. Keyzer, Stellendam - dhr. en mevr. Klompe, Burgh-Haamstede - dhr. Kouters, Zevenbergschenhoek - dhr. en mevr. Van Maastricht, Nieuwendijk (N-B) - dhr. en mevr. Moerland, Stavenisse - dhr. Van Oord, Hank - dhr. en mevr. Smits, Stavenisse - mevr. V.d. Velde, Renesse - mevr. Wolfs, Raamsdonksveer Dank ben ik verschuldigd aan dhr. Giel Koopmans in wiens Noorse woning ik tot in lengte van dagen mag wonen. 108

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 110