Bij de presentatie, tijdens de herdenking op 1 februari 1958 noemde, de Zierik- zeesche Nieuwsbode in een redactioneel artikel 'Gekwelde grond' een geschre ven monument ter gedachtenis van hen die bij de ramp het leven lieten. Voor de levenden is het een in letters gestelde herinnering aan een tijd, die het uiterste vergde aan uithoudingsvermogen en initiatief en als zodanig een waardevolle bij drage tot de historische documentatie van het eiland Schouwen-Duiveland. Na vijf jaar geeft 'Gekwelde grond' een antwoord op de vragen "Hoe was het ook weer en hoe ging het ook weer?" Het boek, voorzien van een goede fotoselectie en een tweetal kaarten, verscheen in een tweetal uitgaven. De prijs, eenvoudig gebonden bedroeg 10,- in geheel linnen band 15,- Over de omvang van de oplage zwijgen de archieven. De commissaris van de Koningin Jhr. Mr. A.F.C de Casembroot schreef het voor woord dat hij besloot met onder andere de volgende woorden: "De grootste bewondering heb ik voor de houding van de bewoners van het eiland en met name voor de nabestaanden van hen die het slachtoffer van de ramp werden. Hun houding en moed om het herstel weer terstond ter hand te nemen, heeft allerwege het grootste respect afgedwongen". Koningin Juliana en prinses Wilhelmina kregen elk een in leren band gebonden exemplaar toegezonden. Redactielid Ochtman liet het boek voor eigen rekening in leer inbinden. Dit fraaie exemplaar is momenteel opgenomen in het Zeeuws Archief te Middelburg. kkwelbe ójm)> 0 112

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 114