M.J. Bij de Vaate: Schouwen-Duiveland na de ramp. De adoptie. De herverkaveling Martinus Jan Bij de Vaate werd op 13 juni 1920 te Zierikzee geboren en bracht zijn jeugd door te Nieuwerkerk, waar zijn vader onderwijzer was aan de Christelijke lagere school. In 1940 behaalde hij te Zierikzee het diploma HBS-B. Kort daarop werd hij door de Duitse bezetter in Leipzig tewerkgesteld. Na terug keer in 1942 dook hij onder te Haarlem, waar hij na de oorlog werkte als volon tair bij het Haarlems Dagblad. In september 1945 werd hij benoemd tot assistent redacteur bij de Vrije Stemmen van Schouwen-Duiveland. Bij de rentree van de Zierikzeesche Nieuwsbode in 1948 werd hij benoemd tot hoofdredacteur. Uit handen van prinses Margriet ontving hij inl971 de persprijs van het Nederlandse Rode Kruis. Op zaterdag 12 juni 1982 overleed hij onverwacht. De gemeenschap op Schouwen-Duiveland, de lezers van Zierikzeesche Nieuwsbode moesten ver der zonder Tinus van de Bode'. Vanwege zijn grote kennis van zaken, persoonlijke ervaringen en zijn journalistie ke weergave van de gebeurtenissen tijdens en na de ramp, de herstelwerkzaam heden en herverkaveling, was niemand beter in staat om deze onderwerpen in het rampboek weer te geven. In zijn eerste bijdrage tracht hij de sfeer weer te geven van het leven na de ramp. Het dagelijks leven in de bijna ontvolkte dorpskernen, de evacuatie, het werk van de bergingsploegen, de kledinguitdelingen, de koninklijke bezoeken en vele andere aspecten van de dagelijkse gang van zaken in de ontwrichte samenleving. In 'De adoptie' geeft hij een gedetailleerde opsomming van de hulp die de gemeenten in adoptief verband ontvingen. Hulp die een belangrijke aanzet was tot herstel en een ondersteuning van het moreel van de bevolking. Tot slot schetst hij in het hoofdstuk 'De herverkaveling' het diep ingrijpende proces op het algemene patroon van het eiland. A.M. Geluk: De boer en de ramp Abraham Marinus Geluk werd geboren op 26 juni 1922 te Noordgouwe, waar zijn vader burgemeester was. In 1940 behaalde hij zijn diploma HBS-A te Zierik zee. Hij vervolgde zijn studie aan de Hogere Landbouwschool te Groningen. In de periode 1945-1976 was hij landbouwer op Weelzicht te Schuddebeurs. Hij was voorzitter van de ZLM-kring Schouwen-Duiveland en bestuurslid van de ZLM, bestuurslid en voorzitter van de Cebeco Handelsraad. Van 1959 tot 1982 was hij dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond en bestuurslid van de Unie van Waterschappen. Hij overleed op 3 januari 1982 te Amsterdam. In zijn bijdrage geeft hij nauwkeurig aan langs welke lijnen het agrarisch herstel zich kon voltrekken. Van improvisatie via de overgangsfase naar de georganiseerde fase. J. Viergever: Flora en fauna tijdens en na de overstroming Jacob Viergever werd op 28 juli 1917 te Serooskerke (Schouwen) geboren. Hij bezocht de Rijksnormaalschool in Zierikzee en werd onderwijzer te Renesse. Door zijn lichamelijke handicap en zijn gesloten karakter kon hij zich als onder wijzer niet ontplooien. Na zijn onderwijsloopbaan werd hij bankemployé bij de Bank van Koole, later de Twentse Bank en weer later de Algemene Bank Nederland. Hij beëindigde zijn bankcarrière als procuratiehouder. Hij was alge meen bekend om zijn fabelachtig geheugen. De natuur en alles wat daarmee 117

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 119