3500 exemplaren van te laten drukken. Daarnaast werden op aanbeveling van de drukker ook nog eens 25 stuks in een kunstlederen band gezet en als luxe exem plaren aangemerkt die aanzienlijk duurder waren dan de standaard gebonden exemplaren namelijk 125. De voorintekenprijs bedroeg destijds 53,75 en na het verschijnen in 1977 was dat 58,75. Hoewel de eerste drieduizend exempla ren binnen een paar jaar werden verkocht, heeft het toch tot begin 1993 (veertig jaar na de ramp) geduurd eer de laatste van de vijfhonderd boeken de deur uit ging. Voor die laatste partij hadden we de verkoopprijs intussen verhoogd tot 65. Nu het boek al ruim tien jaar is uitverkocht gaan tweedehands exemplaren voor 65 grif van de hand, maar helaas zijn ze moeilijk te pakken te krijgen. Ruimte voor een eventuele herdruk is er eigenlijk nauwelijks, want wat is het geval? Omdat de prijzen bij de drukker sinds 1977 enorm gestegen zijn en om een enigszins betaalbare prijs haalbaar te maken, moeten minstens duizend exemplaren aangemaakt worden en daar is de groep van belangstellenden te klein voor. Een ander belangrijk facet is verder dat al het gebruikte fotomateriaal, dat voor de herdruk heeft gediend, is teruggegeven aan de eigenaars of te gelde is gemaakt en niet meer te achterhalen is. De herdruk uitgebracht Behalve een aantal recensie-exemplaren voor de regionale pers ontvingen dege nen die een artikel in het eerste boek hadden geschreven en ook de mensen die belangeloos voor een aantal foto's hadden gezorgd een exemplaar. De commen taren in de pers waren unaniem positief te noemen. Een uitzondering daarop maakte ons aller Zierikzeesche Nieuwsbode want de eerder genoemde hoofdre dacteur van het veel gelezen streekblad had er geen zin in om er maar een enkel woord aan te wijden. Wat was daar dan wel de oorzaak van? Toen wij naar de reden informeerden bleek uit zijn felle bewoordingen, dat de nieuwe opzet van het nieuwe boek hem niet kon bekoren. Ook de aangebrachte aanvullingen, ver beteringen, wijzigingen en het weglaten van de brief van Adriaan Rentier hadden zijn instemming niet. Oké, dat was dan maar zo. Wij waren er van overtuigd dat we er alles aan hadden gedaan om een gedegen boek te maken. Daarom was het zijn probleem en zeker niet het onze. Een gelukkige omstandigheid daarbij was dat het boek in de Zierikzeesche Nieuwsbode doodgezwegen werd en dat bete kende tevens dat de toekomstige kopers van het boek ook niet in negatieve zin werden beïnvloed. Tenslotte kan een kwade en scherpe pen van een journalist heel wat roet in het eten gooien. Dit is gelukkig niet gebeurd en de verkoop heeft er niet onder geleden. Nadat de drukker alle 3500 boeken van 3 centimeter dik keurig had afgeleverd, betekende dit alles op elkaar gestapeld, een hoogte van maar liefst 105 meter. Ter vergelijking: de Sint Lievensmonstertoren in Zierikzee is 58 meter hoog. De brief van Adriaan Rentier Op pagina 103 van de oorspronkelijke uitgave van 'Gekwelde grond' is een met de hand geschreven brief afgedrukt van Adriaan Rentier. De brief is een drama tisch verhaal waar men zelfs na een halve eeuw nog de tranen van in de ogen kan krijgen. Toen leden van de familie Rentier in Nieuwerkerk en Oosterland ter ore was gekomen, dat het boek waarin de brief was opgenomen mogelijk her drukt zou worden, reageerden zij onmiddellijk. De familie voerde als motief aan dat ze verontrust waren dat de brief van hun vader, die in de eerste uitgave zon- 123

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 125