(SJKSSÏ^JI Het rampmonument van Man Andriessen in Het rampmonument van beeldbouwer Ouwerkerk (foto: Dirk-Jan Gjeltema). Andriessen op de begraafplaats in Nieuwerkerk (foto: Dirk-Jan Gjeltema). in ruim een week een gedenkteken. De namen van de 54 rampslachtoffers in Oosterland staan vermeld op een grote zuil van - wederom - Franse kalksteen. De symboliek hier is niet gezocht in afgeknakte stengels of een afgeknotte spits, maar in een sobere verbeelding van de zee met daarboven drie kruisen. Daaronder staat het opschrift: Ter nagedachtenis aan hen, die door de watervloed werden weggerukt'. 'Nu eerst ervaren we wat monumenten kunnen betekenen wanneer we her denken wat men hier heeft doorleefd toen de watervloed zovele slachtoffers eiste. Na de wereldoorlog zijn in ons land vele monumenten opgericht en zo werd na de ramp op ons eiland behoefte gevoeld blijvende herinneringen tot stand te brengen voor nu en tot in verre nageslachten die getuigenis afleggen van de stormramp'. Burgemeester Laurense spreekt die woorden uit voordat hij het monument in Oosterland onthult. Voorzitter C. M. Zeijler van het oprichtingscomité dankt aan het slot van de plechtigheid het gemeentebestuur voor de toezegging het gedenkteken tot in lengte van dagen te zullen onderhouden. Enkele maanden later worden de bestuurders daar nog wel even heel duidelijk op gewezen door Zeijler als hij er op wordt aangesproken dat de namen op de gedenkzuil wat vaag zijn. Volgens gemeenteraadslid L. M. Bolle zou dat toch verbeterd moeten worden. 'Dat is clan een zaak van de gemeente, die zou zich verder om het monument bekommeren', vindt de voorzitter van het oprichtingscomité. Daarop besluit de gemeenteraad inderdaad op eigen kosten enkele verbeteringen aan te brengen, zodat de letters duidelijker overkomen. 131

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 133