wintermiddag. De genodigden, onder wie ook commissaris van de Koningin in Zeeland De Casembroot en zijn echtgenote, komen voorafgaand bijeen in 'Ons Dorpshuis' in Nieuwerkerk en gebruiken daar gezamenlijk een lunch. Onder het monotoon gebeier van de torenklok begeeft het gezelschap zich later naar de begraafplaats. Honderden dorpsbewoners geven blijk van hun belangstelling. De Enschedese burgemeester geeft enkele voorbeelden van de verleende hulp. Hij stelt echter meteen ook vast dat de bevolking het meeste toch vooral zelf heeft moeten doen. 'Het wonderbaarlijke na vijf jaar is dat alles weer is opge bouwd en dat getuigt van de taaiheid van de Zeeuwen, de wil er boven op te komen, te worstelen en te ontzwemmen', aldus burgemeester Van Veen. Hij benadrukt bij deze gelegenheid nogeens dat zijn stad vooral ook wil bijdragen aan de blijvende herinnering aan hen die omkwamen. En nu zo dicht bij het hart van hun dorp begraven liggen. Burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk erkent in zijn toespraak dat men in zijn gemeente vaak wordt herinnerd aan de ledige plaatsen die door de ramp zijn ontstaan. Hij zegt ook dat Nieuwerkerk diep onder de indruk is van alle hulp die Enschede heeft verleend en van het piëteitsvolle geschenk in de vorm van dit monument. Na de toespraak worden kransen gelegd bij de sokkel van het beeld namens de gemeenten Nieuwerkerk, Enschede en Amsterdam, als adoptiegemeente van het hele eiland, het provinciaal bestuur en de polder Vierbannen van Duiveland. Een vergelijkbare eenvoudige plechtigheid vindt een uur later plaats in Ouwer- kerk. 'In het oosten van het land heeft men geen idee van de kracht van de zee en de gevaren die hier dreigen', zegt de burgemeester van Enschede. Hij dankt kunstenaar Andriessen voor de indmkwekkende symboliek van de reikende han den die, volgens Van Veen, nog versterkt wordt door de achtergrond van de grote caissons hier in Ouwerkerk. Burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk is onder de indruk van de plechtigheid. Hij dankt de adoptiegemeente voor de geweldige steun en in het bijzonder de ontwerper Groot voor de liefde waarmee hij de begraafplaats hier heeft aangelegd. Romeijn geeft de schenkers de verzekering dat het monument en de omlijsting in hoge ere zullen worden gehouden. Na het ceremonieel van het kransen leggen, komt het gezelschap nog enige tijd bijeen in de kleuterschool op het dorp. Daar gaat de burgemeester nog wat dieper in op de drastische veranderingen die zich de afgelopen jaren in deze streek hebben voltrokken en nog zullen plaatsvinden. De band tussen Nieuwerkerk/Ouwerkerk en Enschede lijkt in de loop der tijd hechter gebleven dan tussen andere dorpen en hun adoptiegemeenten. Direct na de vuurwerkramp opl3 mei 2000 in Enschede komt dan ook vanuit beide dorps raden het initiatief tot een inzamelingsactie. De gemeente verdubbelt de opbrengst en zo kan achtenzestigduizend gulden worden overgemaakt als tastbare blijk van meelevendheid aan die gemeente die tientallen jaren geleden zelf zoveel steun verleende. Het bedrag staat voorlopig geparkeerd op een rekening met veel meer giften die Enschede van veel verschillende organisaties mocht ontvangen. Er is met de gemeente Enschede afgesproken dat de gift herkenbaar zal blijven. De getroffen stadswijk wordt herbouwd en te zijner tijd zal hier een specifieke voor ziening herinneren aan de geste van de twee Duivelandse kernen. 'Dat hoeft niet per se een beeldje te zijn. Een bank op een vernieuwd plein zou een voorbeeld kunnen zijn", zegt dorpsraadslid Ch. Hillebrand in Ouwerkerk. Enschede zal daar nog nadere voorstellen voor doen. 133

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 135