ring voor het monument, gaat Romijn even een kijkje nemen. Voor het storm seizoen van 2002 dient het allemaal gereed te zijn. Sinds half oktober 2002 prijkt Romijn's rampmonument al op de plek waar vijftig jaar geleden de zee zulke bizarre gaten in het land heeft geslagen. Het ceremonieel in de vroege ochtend van die gedenkwaardige herdenkingsdag op 1 februari 2003 geldt als officiële onthulling. Inmiddels prijkt op het monument ook de sobere, maar stijlvolle tekstregel 'Het water, de storm, de stilte'. Het voor stel daartoe komt van Angeline van Asten uit Dreischor. Haar tekst is uit een totaal van honderdvijftig reacties gekozen. Later op de dag maakt Koningin Beatrix haar opwachting bij het rampmonument. Sneeuw en een ijzige wind bepalen het indrukwekkend decorum. 'Zij heeft ver stand van kunst. Zij stelt de juiste vragen. Vragen waar je als kunstenaar wezenlijk antwoord op kunt geven', vertelt Romijn over het onderonsje dat hij met de vorstin mag hebben. Waar heel Nederland via de televisie ook naar mag kijken, maar waar geen geluidsopnamen van gemaakt mogen worden. Gust Romijn koestert de route die hij zelf creëerde tussen inspiratie en visuali sering van zijn rampmonument. Boze tongen die plotseling de nadruk leggen op een vermeende overeen komst tussen zijn beeld en het monument Stormpolder van beeldend kunstenaar Dies de Jonge in Krimpen aan de IJssel, hebben hem gekwetst. 'De enige over eenkomst is dat er bij beide monumenten sprake is van een horizontale en een ver ticale lijn. Nou dan weet ik er nog wel een paar', zegt Romijn en alle verdere heisa hierover doet hij af als 'onzin'. Het monument bij de cais sons in Ouwerkerk is zijn ultieme verbeelding van de watersnoodramp van 1953 én een gedenkteken voor de slachtoffers op Schouwen- Duiveland. Het monument spreekt voor zich en heeft geen uitleg nodig. Golven doorklieven de muren in het algemeen rampmonument op Schouwen-Duiveland van Gust Romijn (foto: Dirk-Jan Gjeltema). 141

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 143