Geen interesse De bevolking van Kerkwerve blijkt geen interesse te hebben in een eigen ramp monument. 'Het viel ons wat rauw op ons dak', erkent voorzitter R. van Kan van de Dorpsraad. Het bestuur van de dorpsraad besluit in de opmaat naar de vijftig jarige rampherdenking een budget beschikbaar te stellen voor een klein kunstwerk in de Ring van het dorp bij de kerk. Een beeldhouwwerkje dat op symbolische wijze de watersnoodramp verbeeldt. Dat lijkt het bestuur een piëteitsvol gebaar naar de bewoners van het dorp. Kerkwerve telt drie slachtoffers als gevolg van de ramp. Daarnaast heeft het water in materieel opzicht enorm veel schade aan gericht in het dorp. Niemand kan beweren dat de ramp aan Kerkwerve voorbij is gegaan. Er is hier nooit een initiatief tot oprichting van een gedenkteken of monument ontwikkeld. Tijd om het alsnog te doen, vindt voorzitter Van Kan en hij krijgt bijval van de overige bestuursleden. Beeldend kunstenares Hedy Bogaers in Zierikzee wordt gevraagd een ontwerp te maken. Koit daarop krijgt het dorps- raadbestuur steeds meer signalen vanuit de bevolking: dit hele initiatief zou alleen maar 'verspilling van geld' zijn. Het dorpsraadbestuur is onaangenaam ver rast. Is er na vijftig jaar geen behoefte meer aan een tastbare mogelijkheid tot reflectie van hetgeen de natuur hier ooit aanrichtte? 'De bevolking van Kerkwerve is nogal nuchter ingesteld. Ik denk dat de mensen zich meer op de toekomst richten dan dat ze willen terugkijken', zegt Van Kan. Het plan tot oprichting van een rampmonument in Kerkwerve is inmiddels geannuleerd. Literatuur en bronnen Gemeentearchief Enschede: dossier inzake de hulpverlening aan Nieuwerkerk en Outverkerk Gemeentearchief Schouwen-Duiveland: dossiers inzake de rampmonumenten enz. Archief Zierikzeesche Nieuwsbode Archief Provinciale Zeeuwse Courant György Konrad: Schofterig Kereltje in Het boek van de schoonheid en de troost (pag. 198, 199,200) Interview met beeldend kunstenaar Gust Romijn. Dreischor, mei 2003 Interview met dorpsraadvoorzitter R. van Kan. Kerkwerve, april 2003 Interview met dorpsraadslid Ch. Hillebrand, Ouwerkerk, mei 2003 Jubileumboek Ad Braat. 50 jaar Beeldhouwen 1944-1994Zierikzee, 1994 J. B. J. Teeuwisse: Andriessen, Man Sylvester (1897-1979) - Biografie van Nederland, deel 4, Den Haag, 1994 Louk Tilanus: De beeldhouwerMari Andriessen, Gent, 1984 Rudi Fuchs: Handwerk, het wonder in Het hoek van de schoonheid en de troost (pag. 278). 142

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 144